DOSIAD:
1. Czerwona linia prosta powinna przebiegać równo od naszej głowy poprzez łokieć,miednicę do pięty.
Plecy proste -> łopatki złączone.
2.Ręce zgięte w łokciu muszą tworzyć z wodzami linię prostą prowadzącą do pyska konia. Nadgarstki pionowe,kciuki skierowane przed siebie.
3. Noga nie przesadnie wycofana do tyłu powinna leżeć o dłoń za popręgiem (czyli gdybyście położyli wyprostowaną dłoń za popręgiem w tym miejscu powinna leżeć noga.
Lekko zgięta w kolanie. Pamiętajcie o tym żeby sprawdzić równą długość strzemion - nierówne bardzo zaburzają równowagę i uniemożliwiają poprawne stosowanie zrozumiałych pomocy.
JAK RUSZYĆ STĘPEM :
Nie wstrzymując kurczowo wodzy dociskamy obie luźne łydki.
Podczas stępowania rozluźnijcie miednice i podążajcie za ruchem konia.
Dodajemy na zmianę lewą następnie prawą łydkę - nie obie na raz - aby utrzymać stęp.
JAK ZATRZYMAĆ KONIA:
Nie dodajemy łydek. Siadamy głęboko w siodło,napinamy krzyż i wykonujemy paradę - lekkie wstrzymanie wodzy.
JAK RUSZYĆ KŁUSEM:
Aktywnie stępując lekko skracamy wodze,wykonujemy półparadę (lekkie skierowanie do siebie małego palca lewego i popuszczenie wodzy następnie robimy to samo z prawą ręką). Jest to sygnał zwracający uwagę konia "Halo koniu teraz zaczniemy nowe ćwiczenie,przygotuj się".
Dodajemy dwa razy obie łydki. Jeśli nie zareaguje -> stanowczy bacik w zad NIE W ŁOPATKĘ i lekko dodajemy w tym samym momencie dwa razy obie łydki.
Podczas anglezowania pamiętamy żeby ręka pozostała w tym samym miejscu,noga nie może się wycofać do tyłu, opieramy ciężar na najszerszym miejscu stopy,patrzymy przed siebie.
Jeśli koń zwalnia -> dodajemy obie łydki na raz.
JAK ZAGALOPOWAĆ:
Żeby zagalopować z dobrej nogi najlepiej to robić w narożniku tudzież na zakręcie.
Siadamy w siodło,wzrok kierujemy tam gdzie chcemy jechać.
Po 2-3 krokach ćwiczebnego wykonujemy półparadę a podczas niej cofamy i dodajemy zewnętrzną łydkę. Jeśli koń tylko przyspieszy - zróbcie koło w anglezowanym żeby go zwolnić i wykonajcie ponownie pomoce do zagalopowania tylko z pomocą bacika tak samo jak w przypadku zakłusowania.
Jak zwalniamy?
Siadamy w siodło i wykonujemy półparadę, nie dodajemy łydek. Jeśli zwierzak nie zareaguje -> po półparadzie pełna parada.
Jak wykonać półsiad?
Ciężar opieramy na strzemieniu (najszerszym miejscu stopy) lekko ciągniemy łydkę w dół ale nie przesadnie,ponieważ w tym momencie usztywnimy całą dolną część ciała.
Tyłek ciągniemy do tylnego łęku i lekko się pochylamy. Nie możecie leżeć na szyi konia.
Wzrok kierujemy przed siebie.