\
No nie znam osoby, która po opanowaniu galopu i małych skoków nie byłaby ciekawa jak "ustawić konia żeby tak wyglądał jak ten ze zdjęcia". O tym dzisiejszy wpis.
CO TO JEST KONTAKT?
W jeździectwie mamy coś takiego jak "piramida", która określa poszczególne szczeble treningu koni.
Patrząc po kolei, bez równego tempa jazdy i przy braku rozluźnienia nie otrzymamy konia na kontakcie.
Kontakt to połączenie pyska konia przez wędzidło, wodze aż do ręki jeźdźca. Koń pracując na kontakcie wyrabia odpowiednio mięśnie, które są mu niezbędne do poprawnej pracy pod siodłem.
Chodząc na kontakcie zaokrągla grzbiet, jazda staje się przyjemniejsza dla jeźdźca jak i dla zwierzaka.

Rekreacyjni instruktorzy błędnie wydają polecenia "zbierz konia" mając na myśli "ustaw go na kontakcie".
Kontakt to oparcie konia na wędzidle przez co łatwiej i lepiej się go prowadzi. Zebranie to podstawienia zadu, skrócenie wykroku konia, wysokie ustawienie przy jednoczesnym podniesieniu kadencji kroków,przeniesienie ciężaru na zad dzięki temu przednie kończyny stają się lekkie, a wymach z łopatki bardziej spektakularny. Czyli wyższa szkoła jazdy, konie zebrania uczy się kilka lat. Nie zrobi tego byle trupek ze szkółki.
JAK USTAWIĆ KONIA NA KONTAKCIE?
Są różne komendy od trenerów "wjedź go na wędzidło", "jedź go od zadu do ręki", "wjedź bardziej na kontakt".
Na kontakcie można jeździć w różnym, ustawieniu np :
niskim (tak zwane "żucie z ręki" w którym koń ma pysk na końcu klatki piersiowej, będąc dalej opartym na wędzidle i zaokrąglonym w plecach - przez żucie z ręki sprawdzamy rozluźnienie konia i pozwalamy rozciągnąć mu szyję)
normalnym (gdzie koń nie jest za nisko ani za wysoko, głównie na takim ustawieniu pracujemy przez całą jazdę z koniem)
wysokim (do którego koń musi być zebrany przez co samoistnie przód wraz z głową bardziej podnosi się do góry, a zad obniża - to ustawienie na zawody wyższej rangi)
ALE JAK ZROBIĆ ŻEBY KOŃ CHCIAŁ TAK CHODZIĆ?
1. TWÓJ DOSIAD
- Nie możesz krzywo siedzieć, spinać się na jeździe czy przy zagalopowaniu. Musisz głównie pracować nad swoim ciałem. Wszystkie spięcia w twoim ciele widać po koniu.
-głowę ciągniemy do góry
-broda wysoko, nie patrzymy się na konia tylko przed siebie
-prostujemy plecy czyli łopatki prawie złączone
-ciężkie obniżone ramiona
-ciężkie łokcie, trzymamy je przy ciele,nie usztywniamy, muszą być zgięte
-nadgarstki pionowe, luźne lekko zaciśnięte w pięść, kciuki skierowane do góry muszą przytrzymywać wodze tak żeby koń przy machnięciu lekko głową wam ich nie wyrwał
-luźne biodra
-środek ciężkości po środku siodła, nie robimy kaczego kuperka, ani nie cofamy pleców jakbyśmy chcieli się położyć
-kolana przy siodle
-łydka nie zaciska konia,luźno leży przy jego boku
-pięta nie zaciśnięta na chama w dół, musi być tylko lekkie oparcie w strzemionach
-palce od stóp kierujemy do konia
2. RÓWNE TEMPO PORUSZANIA
Nie możesz pozwalać na ślimaczenie się w stępie, musi być aktywny (co nie oznacza, że masz go okładać łydkami co krok). Równe tempo - bez zwalniania czy nagłego przyspieszania z inicjatywy konia.
3. ROZLUŹNIENIE
Koń musi być rozluźniony przez najpierw rozgrzane mięśnie podczas aktywnego stępa, następnie ustawianie konia do wewnątrz i na zewnątrz.
Przykładowo:
Koń równo idzie,nie uciekając tyłkiem do wewnątrz placu. Osoba patrząca od przodu czy od tyłu musi widzieć tylko 2 nogi konia.
Jak zmieniać ustawienie konia z zewnątrz do wewnątrz?
1. Wodze trzymamy równo napięte,nie mogą dyndać,musicie jakby trzymać lekko przez nie pysk konia.
Trzymamy wewnętrzną wodzę napiętą, prawym nadgarstkiem robimy półparadki delikatnie tak żeby koń popatrzył na zewnątrz (zobaczycie wtedy jego oko, zwierzak nie może przekręcić samego pyska, a tylko lekko głowę).
Do wewnątrz po prostu działamy odwrotnie :
Zewnętrzna wodza napięta, wewnętrzną robimy półparadkę.
UWAGA! Koń nie może robić czegoś takiego jak na zdjęciu poniżej (widać 3 nogi), musicie też koniecznie pilnować aktywności - nie możecie ręką wstrzymywać konia,bo się zatrzyma. Nadgarstek powinien pracować tak jakbyście kogoś palcem stukali żeby o coś zapytać, koń musi delikatnie popatrzeć na drugą stronę, nie przeciągajcie mu wędzidła w pysku:
Następne etapy rozluźniania to robienie wężyków ,kół czy wolt na rozluźnienie łopatek i grzbietu.
Później dobrze jest wprowadzić sporo przejść żeby konia "rozbujać". Pilnujemy wtedy koniecznie trzymania równo wodzy, robienia półparady przed wykonaniem przejścia ze stępa do kłusa i odwrotnie.
Warto na koniec porobić cofanie oraz ćwiczenia w stępie żeby koń chodził zadem do wewnątrz i na zewnątrz.
Dobre na prace na kontakcie są ustępowania.
Jeśli będziemy aktywnie jeździć i równo trzymać napięte wodze (nie mogą być za długie! zazwyczaj trzymamy za 2-3 stoper na wodzach (poprzeczne paski).
PO CZYM POZNAĆ, ŻE KOŃ NIE JEST NA KONTAKCIE?
prawidłowy kontakt - równo napięte nie za długie wodze,pionowo ustawiona głowa,zaokrąglona szyja,zamknięty pysk,zaokrąglony grzbiet,koń czujny i chętny do pracy,koń zaakceptował kontakt
absolutny brak kontaktu - bardzo zła postawa jeźdźca, koń "nad wędzidłem", wodze w tym momencie powodują, że wędzidło wbija się środkiem w podniebienie konia,robiąc mu krzywdę, koń jest spięty i ma opadnięty grzbiet
zły kontakt - jeździec pochyla się do przodu przez co koń obciąża swoje przednie nogi i nie chce ustawić się na kontakcie. Nos całkowicie przed pionem, koń nie przyjął wędzidła, nie jest skupiony na jeździe
zły kontakt - koń chowa się za wędzidło przez co nie pracuje grzbietem a spina tylko szyję, jego kroki będą krótkie przez brak pracy plecami
brak kontaktu - to,że koń ustawił głowę nie oznacza, że jest "na wędzidle", wodze są luźne
to samo w tym wypadku, brak kontaktu, koń po napięciu wodzy może się za bardzo zrolować w tym wypadku - co oznacza złe prowadzenie przez jeźdźca
(zobrazowanie tego co uzyskujemy na kontakcie)
*uniesienie grzbietu
*oparcie na wędzidle
*chęć do pracy
*łatwość w prowadzeniu
*kontrola nad koniem