Jeździectwo to ciężka praca, ogrom wiedzy i doświadczenia. Wiecie, że nawet mistrzowie świata wciąż uczą się jeździć ? Cały czas uczą się na błędach, trenują ze swoimi trenerami.
JAK BYĆ DOBRYM JEŹDŹCEM ?
Bez wiedzy daleko nie zajedziecie. Jeśli nie wiecie jak wykonać dany element (np. ustępowanie) to jakim cudem chcecie nauczyć tego konia lub poprawnie go wykonać ?
Dobry jeździec skupia się przede wszystkim na dobrostanie konia.
Nie zmusza się koni, która nie mają poprawnie rozwiniętych mięśni do skoków powyżej metra, bo to tylko może zaszkodzić ich zdrowiu.
ZDROWIE KONIA PRZEDE WSZYSTKIM
Sprawdzajcie zawsze jak czuje się wasz kompan, czy dobrze oddycha, czy nie jest apatyczny, czy jego sierść jest błyszcząca, czy kopyta nie grzeją, czy nie ma ran lub opuchlizn. Wszystkie te aspekty mają wpływ na trening.
Po upewnieniu się, że z waszym czterokopytnym wszystko jest ok przystępujemy do pielęgnacji.
Wiecie, że efekt olśniewającej sierści da się uzyskać nawet dzięki samemu czyszczeniu konia?
Dobrze wyglądający koń świadczy o jeźdźcu.
Co zrobić żeby wyczyścić bardzo dobrze nawet szkółkowego konia?
* na początku wyczyść porządnie kopyta tak żeby były suche od wewnątrz i czyste na zewnątrz
*całego konia wyszoruj kolistymi ruchami gumowym zgrzebłem co jakiś czas stukając nim o ziemie żeby pobyć się sierści i kurzu
*po tym zmieć pozostałości kurzu i sierści szczotką ryżową z długim włosiem
*kolejny etap to czyszczenie konia w kierunku jak rośnie sierść na zmianę przeciągamy szczotką o krótkim sztywnym włosiu z iglakiem (plastikowa szczotka)
*następnie używamy spray'u do rozczesywania ogona i grzywy i rozczesujemy ogon z grzywą
*szczotką z krótkim włosiem szorujemy głowę konia
*kolejny krok to naolejowanie kopyt (poprawi to stan kopyt oraz zmatowi poprawiając wygląd)
*teraz zabieramy się za przetarcie konia zwilżonym ręcznikiem lub rękawicą do czyszczenia koni (poprawi to połysk sierści, zaczynamy od głowy konia)
*zwilżonymi gąbkami przecieramy osobno oczy, nos i pysk konia
* na koniec możemy zastosować spray nabłyszczający dla koni i przeczesać konia miękką szczotką włosianą dla wzmocnienia efektu
Wędzidło jeśli jest brudne wyszorujcie porządnie. Popręg,ogłowie i siodło wystarczy przetrzeć mokrymi chusteczkami. Brudne ochraniacze czyścimy szczotką ze sztywnym włosiem po czym przecieramy mokrymi chusteczkami.
Dobry jeździec jest przede wszystkim cierpliwy, skupiony i chętny do pracy. Na jeździe może być i tak, że zrobicie coś 10 razy a za 11 dopiero wam wyjdzie. Żmudna ciężka praca tylko daje efekty.
Konieczne jest skupienie i pilnowanie siebie i konia przez bitą godzinę. Jest to trudne, mi nawet często gęsto się nie udaje chociaż w siodle siedzę 17 lat.
Najważniejsze to konsekwencja. Nie tłuczcie konia, nie szarpcie się z nim. Pojedynczy, a wyraźny sygnał poprawia całą jazdę. Kiedy koń nie reaguje na łydki serio.. walnijcie go batem w dupsko z całej siły dodając delikatną łydkę. RAZ. Jak ruszy nawet galopem to pochwalcie. Koń w stępie musi iść tak jakby maszerował sam z siebie, a wy nie używacie łydek.
Musicie dojść do tego żeby koń od delikatnego podwójnego puknięcia nogami wręcz wystartował spod waszych tyłków kłusem.
Zobaczycie jak poprawi to komfort wasz, a przede wszystkim konia, któremu będzie łatwiej tylko od utrzymywanej przez was dyscypliny.
PRZEDE WSZYSTKIM RYTM I ROZLUŹNIENIE
Koń od początku jazdy musi energicznie przebierać nogami i w rytmie. Nie tak, że okładacie go łydami, a jak przestajecie to koń staje - to bezsensu.
Rozluźnienie osiągacie najpierw przez skupienie się na sobie.
POZYCJA JEŹDŹCA
- musicie być rozluźnieni, biodra muszą lekko kołysać się w ruch poruszania konia
-ręce w jednym miejscu, 8-10cm nad łękiem siodła, wodze trzymane równo delikatnie napięte, nadgarstki ustawione pionowo, łopatki złączone, ciężkie łokcie przylegające do ciała i ramiona lekko obniżone
-plecy proste, bez kaczego kuperka!, bez pochylania się - linia prosta!, broda wysoko,wzrok skierowany przed siebie
- nogi,lekko przylegające do konia, łydek używacie tylko wtedy kiedy trzeba, palce stóp skierowane do konia, stopy równolegle ustawione do ziemi bez chamskiego ciągania pięty w dół
Koń zareagował na łydkę, wręcz zagalopowaniem ? Pochwalcie go głosem i pogłaszczcie!
To dużo zmienia, konie bardzo lubią być chwalone.
Po każdej jeździe zawsze polecam popuścić popręg, rozpiąć nachrapnik i dać kopytnemu cukierka.
CO ROBIĆ NA JEŹDZIE ?
1. Pilnujcie aktywności na łydkę, rozstępujcie konia na długiej wodzy przez 10 minut
2. Pod koniec stępa na długiej wodzy półparadami powyginajcie konia raz w lewo raz w prawo - żeby rozluźnił szyję.
3. W stępie po nabraniu wodzy koń nie może zwolnić tempa, wykonujcie koła, ósemki, serpentyny, ustępowania, zatrzymania, cofanie
4. Kłus musi być aktywny i do przodu, pierwsze okrążenia po całości placu, do kolejnych dodajcie koła
5. Zmieniając kierunek po przekątnej zawsze róbcie dodanie (przyspieszenie chodu)
6. Kolejny etap to praca na kole w kłusie (warto jest ustawić konia głową bardziej do środka, następnie powoli wyprostować i wygiąć konia na zewnątrz). Po tym wyjedźcie na linie ćwiartkową (ok 5m od ściany) i poróbcie ustępowania do ściany, później do środka.
7. Zagalopowanie dobrze jest najpierw poćwiczyć na kole robiąc przejścia (1 okrążenie kłusa - 1 galopu, później po 4 kroki kłusa i 3 galopu). Po tym wyjeżdżamy na linie prostą i galopujemy mocno do przodu w półsiadzie przez 1 okrążenie.
Taka rozgrzewka świetnie przygotuje każdego konia do kolejnych zadań.
i na koniec.. SŁUCHAJCIE SWOICH TRENERÓW, CZYTAJCIE KSIĄŻKI I ARTYKUŁY, OGLĄDAJCIE FILMIKI NA YOUTUBIE ŻEBY POSZERZAĆ WIEDZE!
Uwielbiam czytać te te artykuły
OdpowiedzUsuń