Szukaj

niedziela, 23 kwietnia 2017

Trening z drążkami!


Nie wiecie co robić na jeździe? Drążki to super urozmaicenie treningu,świetna gimnastyka dla konia. 

Czego potrzebujemy?
1 x cavaletti lub drąg i dwa stojaki
6 drągów

Jak ustawić?

Między środkowymi drągami ustawiamy szerokość na kłus (średnio 6 tiptopków) 
Drągi połóżmy na środku hali/maneżu.






NO TO ZACZYNAMY

Jak zacząć trening z drążkami? 

I. Po 10 minutowym rozstępowaniu,rozkłusujmy konia na całej hali (po 3 kółka aktywnego kłusa na stronę)

II. Po rozkłusowaniu dodajemy koła i przejścia (na krótkiej ścianie koło, na długiej po jednym/dwa przejścia do stępa na 3 kroki i zakłusowanie). 
Następnie powyginajmy konia na serpentynach dodając na nich też przejścia to do stępa to do stój i ze stój do cofania.

III. Najeżdżamy na środek drążków po 3 razy na stronę. 
Na środek możemy najeżdżać z każdej stron drągów. 
IV. Przechodzimy do stępa dajemy chwilkę odpoczynku dla konia. 
Teraz najeżdżamy na drążki o numerach 1,2 i 3,4.
V. Teraz jedziemy to samo tylko dodajemy koła lub wolty. - jedziemy to 4 razy,pilnujemy ustawienia i rytmu.


VI. Robimy zagalopowanie - rozgalopujmy konia na całej hali/maneżu (po 2-3 kółka na stronę).

VII. Najeżdżamy na drążki w sposób przedstawiony na obrazku robiąc ósemki. Jeśli nasz koń potrafi robimy nad drągiem lotną zmianę nogi - jeśli nie to po drążku przechodzimy do kłusa i robimy ponownie zagalopowanie. Jedziemy kombinacje 3 razy.


VIII. Przechodzimy do stępa i jedziemy sposób przedstawiony na obrazku 2 razy na stronę - pilnujcie ustawienia na zewnętrznej wodzy,wygięcia w kłodzie nie w szyi.


IX. Robimy zakłusowanie i przejeżdżamy przez uniesione drągi po łuku. 4 razy na stronę.

X. Znowu przejeżdżamy kombinacje na galop dodając koła. 

XI. Rozkłusuj konia na żuciu z ręki na kole. 

To koniec :) 


Shopping + DLACZEGO REZYGNUJĘ Z EPONY! Powrót do starego karmienia.


Tak. Rezygnuję z najlepszej paszy jaką w życiu dawałam. Niestety zawiodłam się na jej dystrybucji w Polsce. Jak były plany tak paszy w Polsce znowu brak. Właśnie skończył mi się ostatni worek. Wydzwaniając co chwilę słyszałam tylko "dostawa z niemiec ma być za dwa tygodnie". Od 3 miesięcy nie możemy dojść do porozumienia,a konie muszą coś jeść.

Powracam do starego karmienia,choć niekoniecznie chcę.
Epona od dziś będzie tylko dodatkiem.

Jak wyglądało karmienie wcześniej?

Konie chodzące zawody :

Śniadanie: owies + jakieś musli podstawowe Hippolyt, Baileys, ew. Epona Shongang, Haferfrei.  
Obiad : owies + musli energetyczne pavo / dla ogierów Pure&Healthy Epona
Kolacja : owies + musli podstawowe Hippolyt,Baileys, Epona Shongang/ Epona Haferfrei. 

Epone najzwyczajniej w świecie sama będę sprowadzać z niemiec. 

Wczoraj na zakupach kupiłam :
Pavo Triple P - musli energetyczne
Sukces - pasza hodowlana (granulat)
Kantar Horze z futerkiem

sobota, 15 kwietnia 2017

JAK OPIEKOWAĆ SIĘ KONIEM - opieka nad koniem w punktach



No dobra jesteśmy w stajni, mamy naszego konia i co teraz?

PIELĘGNACJA:

1. Konia czyścimy dokładnie przed i po jeździe (dodatkowo profilaktycznie po jeździe radzę wyszorować kopyta z zewnątrz i całą strzałkę wodą z szarym mydłem)

Balsam/olej/smar do kopyt nakładamy na suchą puszkę kopyta 2-3 razy w tygodniu

2. Konie myjemy tylko wtedy,gdy nie wieje,temperatura przez tydzień nie spada poniżej 20 stopni.
(Konie można myć często)

3. Obserwujemy kopyta (czy są w dobrym stanie,czy nie ma pęknięć,czy nie pojawiają się pierścienie,czy nie potrzebują werkowania)

4. Długa grzywa może podobać się dziewczynkom na obozach jeździeckich,w praktyce wygląda niechlujnie,dlatego starajmy się regularnie ją jak i ogon podcinać.



OPIEKA PO TRENINGU:

1. Musimy pamiętać,że koń po jeździe napić się nie może pomimo tego,że chce.
Radzę po prostu ściągnąć siodło z grzbietu zwierzaka (jeśli nie jesteśmy na zewnątrz i mocno nie wieje) i postępować z nim dłużej. Później zaprowadzić do boksu i napoić.

2. Bardzo dobrze byłoby dla konia (jeśli istnieje taka możliwość) puszczanie go luzem na hali po jeździe

3. Po ciężkim,po rozstępowaniu powinniśmy polewać nogi konia,nie za silnym strumieniem zimnej wody z węża ogrodowego (jeździmy wodą w odległości 30-50cm od nogi w górę i w dół po ścięgnie z obu stron nogi na zmianę)

4. Jeśli koń ma tkliwe plecy i podczas czyszczenia wykazuje bolesność,uciekanie grzbietem to radzę wysmarować mu mięśnie przy kręgosłupie (od tych za kłębem po lędźwie) wcierką rozgrzewającą a na to nałożyć ręcznik lub złożoną derkę polarową 30 minut przed siodłaniem.

5. Pilnujcie czystych czapraków! - wy nie zakładacie przecież tej samej spoconej koszulki na następny dzień. Radzę również dokładnie czyścić sprzęt po jeździe (szczególnie wędzidła,popręgi od strony stykającej się z ciałem konia jak i ogłowia)

OPIEKA OGÓLNA:

1. Niech wasz koń spędza jak najwięcej czasu na padoku. Jeśli macie taką możliwość to nawet po jeździe wypuszczajcie go na wybieg,a wy w tym czasie zajmijcie się porządkami w stajni.

2. Zabierajcie swojego konia na spacery w ręku czy idźcie z nim na trawę

3. Pilnujcie czystości w boksie. Niedopuszczalnym jest żeby po wejściu do środka usłyszeć ciapanie pod nogami od mokrej słomy z odchodami,czy goły beton.



4. Pomimo tego,że jesteście w pensjonacie czyście swoje boksy (korona z głowy wam nie spadnie jeśli wyzbieracie trochę kup z boksu waszego konia). Czyśćcie żłoby i przecierajcie kraty z pajęczyn.

5. Kontrolujcie swojego konia - czy dobrze się czuje? W jakiej jest kondycji? Czy nie jest za chudy? Nie ma nadwagi? Czy dostaje odpowiednią dawkę żywieniową? Czy nie potrzebuje elektrolitów?


Pierwszy koń - jakiego konia kupić? w jakim wieku konia kupić? itd.

Jeśli już masz doświadczenie,potrafisz jeździć,masz wiedzę niezbędną przy posiadaniu własnego wierzchowca i tak cię tknie żeby "może własnego nabyć".. tylko jakiego konia wybrać? Gdzie konia kupić? Jeśli nurtują cię takie pytania to post dla ciebie :)




Jeźdźcy,osoby bardziej obyte z końmi,posiadacze wieloletni własnych wierzchowców są bardzo sceptyczni i zawsze odmawiają zakupu konia. Musicie zrozumieć,że te zwierzaki wymagają ogromu doświadczenia przy pracy z nimi. Nie nauczycie się wszystkiego posiadając konia,to doświadczenie trzeba już mieć,bo naprawdę szybko można doprowadzić do śmierci zwierzaka.

GDZIE KUPIĆ KONIA?

Jest wiele stron internetowych z ofertami. Przykładowo:
allekonie.pl
ogloszenia.re-volta.pl/konie
http://konskijarmark.pl/sprzedam-konia/
http://www.gielda-koni.com.pl/

Uświadom swojego trenera,że chcesz zakupić konia,może jego znajomi mają jakiegoś do zaoferowania.

Są również stadniny - stajnie zajmujące się tylko hodowlą koni (nie prowadzą tam jazd). Na swoich stronach mają zakładki z ofertą "konie na sprzedaż" wystarczy wpisać w google np. "stadnina koni huculskich" czy innej rasy.

JAKIEGO KONIA WARTO KUPIĆ? 

Przede wszystkim zdrowego. Z dobrym charakterem,dobrze zajeżdżonego,odpowiadającego naszym preferencjom (nie nie chodzi tu o maść). Koń ma być nie za tani,bo konie tanie nie są.
Zwierzak musi być przyzwyczajony i niereagujący na bodźce zewnętrzne (jak samochody).

JAKIEGO KONIA KUPIĆ NA POCZĄTEK?

Konia profesora. Doświadczonego,wyrozumiałego dla jeźdźca. Opanowanego,obytego z osobami początkującymi. Najlepiej gdyby nadawał się do pracy z dziećmi.

ILE LAT MUSI MIEĆ PIERWSZY KOŃ?

Tak naprawdę minimum 8 lat- a to wciąż bardzo młody koń na którym pojeździsz przez kolejne 12 lat. Koń musi być koniem profesorem,doświadczonym w pracy z dziećmi.

CZY MOGĘ KUPIĆ ŹREBAKA?

Absolutnie nie. Źrebaki wymagają ogromu doświadczenia. Są agresywne w stosunku do ludzi (nie wiedzą jak mają się zachować,bo wszystkiego się uczą). Posiadanie źrebaka źle się dla was skończy. W najbardziej optymistycznym przypadku szpitalem.

ILE POWINIEN KOSZTOWAĆ KOŃ?

Kiedyś było możliwe zakupienie dobrego konia za 5 tys,teraz po tyle chodzą szetlandy.
Aktualnie minimalna stawka za konia do rekreacji,który powinien być dobry to 10 tys w górę.

JAK NAZWAĆ KONIA?

Konie mają już swoje imiona od urodzenia. Zmiana imienia to ogrom wypełniania i wysyłania papierków + koszt od 1000zł w górę za taką przyjemność.

JAKIEJ PŁCI KONIA KUPIĆ?

Ogiery na starcie odpadają,bo jak w przypadku źrebaków tu trzeba mięć ogrom doświadczenia żeby nie wylądować na dzień dobry w szpitalu.

Klacze mniej polecam ze względu na częste ruje - to taki okres "godowy" u klaczy,gdzie jej charakter staje się paskudny a współpraca z nimi to udręka - zachowuje się wtedy jak prawdziwa kobieta.

Wałachy są najlepsze - nie kieruje nimi testosteron,nie mają rui. Lepiej się z nimi współpracuje.

JAKIEGO WZROSTU KONIA KUPIĆ?

Konie dobieramy wzrostem do swoich preferencji. Jedni lubią niższe, inni wyższe. Średnio dobrze dopasowany koń jest 10cm wyższy lub niższy,może być naszego wzrostu. To jednak nie gra roli,wzrost jest mało istotny. Ważne żebyśmy sobie z nim poradzili. Wiadomo 13letnia dziewczynka nie da rady z wielkim koniem ponad 175cm w kłębie.

JAKIEJ RASY KONIA KUPIĆ?

Unikać czystych ras,które z natury są temperamentne. Wielkopolaki,małopolaki lub konie szlachetnej półkrwi to bardzo dobry wybór.


JAKIEJ RASY KOŃ DOBRZE SKACZE? 

Umiejętność skoków nie przypisuje się rasie,a indywidualnie. Trzeba jednak nadmienić,że są rasy nienadające się absolutnie do skoków takie jak : konie fryzyjskie, konie arabskie (nie powinno się na nich skakać), konie pociągowe itd.

JAKIEJ RASY KOŃ DO REKREACJI? 

Tu również rasa nie gra roli,jednak stosunkowo mieszańce (konie szlachetnej półkrwi) są wybierane częściej do pracy z początkującymi. Są bardziej opanowane niż temperamentne żywiołowo reagujące konie czystych ras jak angliki czy araby.

JAKIEJ RASY KOŃ DO UJEŻDŻENIA?

Znowu to samo.. wszystko zależy od budowy ciała konia,tego jak się rusza i wielu innych czynników,rasa nie ma tu znaczenia (no wiadomo nie jedziemy czworoboku na koniu zimnokrwistym).


CO JEST POTRZEBNE/ CO MUSZĘ KUPIĆ DLA KONIA?

Tu przedstawiam listę PODSTAWOWĄ

ogłowie
wędzidło
siodło
puśliska
strzemiona
popręg
żel pod siodło
czaprak x 2 (minimum)
derka polarowa
ochraniacze do jazdy
kaloszki
nauszniki
jeśli zwierzak potrzebuje to napierśnik lub podogonie
szczotka iglak
szczotka ryżowa
szczotka do grzywy i ogona
kopystka
szczotka do kopyt
ściągaczka do wody
grzebień
olej/balsam/smar do kopyt
pędzel do oleju/balsamu/smaru do kopyt
zgrzebło metalowe
kantar
uwiąz x 2
lonża
bat do lonżowania
pas do lonżowania
ewentualnie podkładka pod pas do lonżowania (może być czaprak)
wypinacze
chambon
ochraniacze do transportu
ochraniacz lub owijka na ogon
owijki polarowe
jeśli koń jest derkowany (derka padokowa przeciwdeszczowa bez podszycia,150g,250g,300g / derka stajenna bez podszycia 150g,250g i 300g)
do apteczki: woda utleniona,gaza,bandaż elastyczny,bandaż zwykły,rivanol,nospa w ampułkach,igły i strzykawki,alu spray,waciki kosmetyczne,mały ręcznik,wiadro,żel na ukąszenia,żel na otarcia,wcierka chłodząca,wcierka rozgrzewająca,bandaż samoprzylepny,ręczniki papierowe,wazelina,termometr,nożyczki z zaokrąglonymi końcami
mydło do skóry (do siodła i ogłowia)
balsam do skór
spray na owady
maska na muchy
derka siatkowa
szampon dla koni lub bambino
ręcznik - normalny jak dla ludzi
miarka do paszy

CO MOGĘ KUPIĆ PRZED KUPNEM KONIA? : czapraki,żel pod siodło,bat do lonżowania,lonże,pas do lonżowania,wszystkie szczotki,preparaty 9olej do kopyt,balsam do skór,szampon,wcierki),apteczkę,miarkę do paszy,puśliska,strzemiona,wiadra.

JAKIE DOKUMENTY MUSZĘ OTRZYMAĆ OD SPRZEDAJĄCEGO KONIA?

Paszport z jego podpisem w paszporcie na kartce "zmiana właściciela konia" + wypisaną umowę kupna-sprzedaży

JAKIE BADANIA MUSZĘ ZROBIĆ PRZY KUPNIE KONIA? 

Badania kupna-sprzedaży. Tu musimy poprosić swojego trenera lub znajomego koniarza,posiadającego konia o numer telefonu do weterynarza,który owe badania wykonuje.
Tymi badaniami jest TUV (czyt. tif) zawierają : badanie ogólne konia,badanie płuc po wysiłku,usg,rtg kończyn,badanie podczas ruchu.

JAKI JEST KOSZT? : od 1000/1500zł w górę,pełne badania kliniczne (bardzo dokładne) to koszt 3-5 tys.

GDZIE TRZYMAĆ KONIA?

Rozejrzyj się i poszukaj stajni w swojej okolicy gdzie oferują pensjonat dla koni. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup konia umówmy się z właścicielem pensjonatu na oglądanie ich stajni (najlepiej z kilkoma żeby mieć wybór). Jaki jest koszt pensjonatu dla koni? Średnio ok 1000zł miesięcznie w górę.

JAKI JEST KOSZT UTRZYMANIA KONIA MIESIĘCZNIE?

Jeśli pensjonat jest tani (co idzie niestety równolegle z jakością tani nie znaczy dobrze w jeździectwie) to utrzymanie może wynieść ok 1000-1500zł miesięcznie. Średnie koszty utrzymania miesięcznie konia jeśli nie choruje to 1500-2000zł miesięcznie.

ILE RAZY W TYGODNIU MUSZĘ PRZYJEŻDŻAĆ DO KONIA?

W pensjonacie nikt ci go nie wyczyści,a koń z obsranym dupskiem stać nie może. Nikt za ciebie konia nie pojeździ,także minimum totalne to 5 razy w tygodniu.

UWAGI : konia nie kupisz tanio,sprzętu nie kupisz tanio,utrzymanie nigdy nie będzie tanie. Jeździectwo to bardzo drogi sport,a utrzymanie zwierzaka w dobrym stanie,zdrowego i zadowolonego NIGDY NIE BĘDZIE TANIE.

Shopping - moje zakupy


Cookies Banane - cukierki bananowe Waldhausen
Krótkie ostrogi z zaokrąglonym końcem tej samej firmy
Hippika wcierka chłodząca
Elektrolity Black horse

Dodatkowo ziółka green horse i rękawiczki

Natura i psychika koni - wszystko na ten temat + ciekawostki

Śmiać mi się chce kiedy po raz setny czytam artykuł o tym,że konie to z natury milusie delikatne zwierzątka.
Ludzie piszący takie głupoty,powinni przesiedzieć chociaż jeden dzień na padoku z końmi,by już po kilku minutach zobaczyć pierwsze agresywne zachowania między zwierzętami.

To jaka jest prawda? O tym powiemy sobie w tym artykule.



JAK WYGLĄDAŁO STADO KONI W NATURZE



Stado składało się z ogiera,kilku klaczy i ich potomstwa.

Jeśli ogier nie mógł znaleźć sobie klaczy lub jeśli został wyrzucony ze stada przyłączał się do innych ogierów tworząc z nimi oddzielne stado (zawsze jeden ogier był przywódcą, ogierem alfa).

W naturze podgrupy stad koni nie przekraczały 20stu osobników.

Konie jadły w ciągu dnia przez 16 godzin stępując lub stojąc - z tego względu mają dużą potrzebę ruchu.
Ich żołądek ma bardzo małą pojemność w stosunku do całego ciała toteż  karmimy je często i małymi porcjami.

Konie nie są zwierzętami terytorialnymi,dlatego do prawdziwych mocnych walk rzadko dochodziło w naturze.


Na załączonym filmie mamy dwa konie walczące o hierarchię. Jest to ustalenie dominacji,kto będzie wyżej w "piramidzie". 

Tak walczą zazwyczaj ogiery (kąsając przeciwnika w czułe,delikatne miejsca) typowe dla nich jest również stawanie dęba oraz bicie przednimi nogami. Klacze zazwyczaj kopią.

W warunkach "domowych" konie na co dzień walczą o miejsce w hierarchii,podgryzając się wyprzedzając podczas stępowania,odganiając od jedzenia,strasząc słabsze osobniki. 

Przykład z boksu: 




Konie jedząc zachowują między sobą pewne odległości,co zauważymy spędzając z nimi czas na padoku. 
Ma to na celu zapobieganiu konfliktom. 


1. To strefa przestrzeni osobistej przeznaczona tylko i wyłącznie dla danego osobnika,potomstwa danej klaczy lub koni z którymi się przyjaźni dany osobnik

2. Strefa przeznaczona dla koni,które dany koń toleruje

3. Strefa przeznaczona dla koni,za którymi koń nie przepada.

Jeśli jakiś osobnik,wejdzie w strefie,która nie jest dla niego przeznaczona dostanie sygnał ostrzegawczy.

Podczas odpoczynku na padoku część koni leży,część stoi i "drzemie" (drzemiące tak naprawdę czuwają i ostrzegą leżące jeśli zauważą niebezpieczeństwo).

W ciągu dnia konie odbywają drzemki 20-30 minutowe,wbrew pozorom pozostają dalej czujne. Konie głównie śpią w drugiej części nocy między 2:00 a 4:00,a także wczesnym popołudniem.
Konie głęboko zasypiają tylko leżąc.
Konie śpią dwie godziny dziennie.

MOWA CIAŁA KONI


Konie porozumiewają się głównie mową ciała. 

Sygnały ostrzegawcze: położenie uszu wzdłuż potylicy,pokazywanie zębów,błyskanie białkami oczu,tupanie,odstraszanie podgalopowaniem,kłapanie zębami,tupanie,machanie ogonem - bicie nim w górę i w dół jak batem,odwracanie się tyłem -> na koniec ugryzienia lub kopnięcia,jeśli poprzednie nic nie zdziałały

Zainteresowanie: Uszy postawione prosto przed siebie,przyjazne spojrzenie, koń może obniżyć łeb aby lepiej zobaczyć dany interesujący przedmiot

Strach: Pokazywanie białek oczu, wzdryganie się,odskakiwanie na bok,uciekanie, nerwowe "parskanie" nosem.

4. Ospałość/zrelaksowanie - uszy rozłożone na boki, przymrużone oczy, oparcie jednej z tylnych nóg o róg kopyta,spokojny oddech


6. Podniecenie - głównie wykazuję je ogiery w pobliżu klaczy, lub konie bawiące się na padoku. 
Wysoko uniesiona głowa,nastawione uszy do przodu, uniesiony wysoko ogon - koń może nim machać swobodnie,ruch konia staje się ekspresyjny i bardzo wyniosły






Jak konie okazują sobie uczucia? 

Osobniki lubiące się wzajemnie zazwyczaj oprócz jedzenia trawy na padoku spędzają czas na wzajemnej pielęgnacji sierści. Między końmi trącanie się jest formą próby zwrócenia na siebie uwagi lub sympatii ( w stosunku do człowieka takie działanie może być formą dominacji).

Jak wygląda zabawa u koni?

Wygląda to na walkę,stawanie dęba,wierzganie lekkie podgryzanie.

Co oznaczają poszczególne gesty/dźwięki?

Tupanie przodem - znudzenie,koń tak sygnalizuje sprzeciw lub zwraca uwagę,że dana czynność trwa za długo
Potrząsanie łbem - sprzeciw
Machanie łbem w górę i w dół - niezadowolenie,sfrustrowanie
Kłapanie zębami - zazwyczaj robią to źrebaki,jest to oznaka uległości.
Głośne wysokie rżenie - próba nawiązania kontaktu z końmi,które są poza zasięgiem jego wzroku
Niskie rżenie (bardziej męskie) - na powitanie,sygnalizowanie swojej obecności
Ciche rżenie - Zadowolenie lub pojawienie się przyjaciół. Ogiery tak sygnalizują zainteresowanie klaczą. Zwierzęta reagują tak na pojawienie się jedzenia.
Parskanie - to upust adrenaliny, jeśli koń jest sfrustrowany,zdenerwowany,przestraszony.
Kwiczenie - Pobudzenie i zadowolenie. Sprzeciw jeśli jakieś zwierze podejdzie za blisko niego. W połączeniu z grzebaniem przednią nogą oznacza ostrzeżenie,aby inny koń trzymał się z daleka.
Ryk - dźwięk ostrzegawczy,podczas walki lub między końmi walczącymi o hierarchię.

NATURA KONI
Konie to roślinożercy,którzy przez miliony lat uciekały przed drapieżnikami w celu ocalenia życia.
Stąd ich płochliwość. Przez ten czas wyrobiły sobie pewne reakcje.

Szelest w krzakach -> (pewnie jest tam drapieżnik) ->drapieżnik wyskakuje -> koń ucieka

Ta reakcja u nich została skrócona do tego:

Szelest w krzakach -> ucieczka.
Dlatego praca z końmi nie jest taka prosta. Takie zachowania można niwelować jednak potrzebujemy do tego sporej wiedzy i doświadczenia.

To jak to jest z tymi końmi? Mogą kochać czy nie?

Między końmi wytwarzają się więzi,ale musimy pamiętać,że to nie ludzie. Czterokopytne tolerują bardziej lub mniej dane osobniki,ustalają hierarchię - mają swoich przewodników,którzy są najwyżej w piramidzie, darzą go w pewien sposób szacunkiem,są wobec niego ulegli. Nie odczuwają takich emocji jak miłość. Koń miłością nigdy was darzyć nie będzie,ponieważ jest tylko zwierzakiem. 
Człowiek podczas wychowywania koni cały czas musi być przewodnikiem,koniem "alfa".

W skrócie udomowione konie mają 4 najważniejsze potrzeby
40% to bezpieczeństwa
40% to dobre samopoczucie
15% pożywienie
15% zabawa

Ze względu na swoją naturę MAJĄ KLAUSTROFOBIĘ
(lęk przed zamkniętymi,małymi pomieszczeniami) w końcu całe wieki spędziły na otwartej przestrzeni. Z tego względu musimy zapewnić im :
- spory wybieg,spędzanie na nim jak największą ilość czasu
-duży przestronny boks z dostępem do światła naturalnego,dobrą wentylacją, stałym dostępem do wody,elastycznym miękkim podłożem
-zapewnienie codziennego ruchu dodatkowo - lonża,praca w zaprzęgu lub praca pod siodłem
-konie muszą mieć stały dostęp do siana w siatkach
-konie to zwierzęta stadne dlatego potrzebują towarzystwa innego konia,nie kozy czy psa.
Są roślinożercami,a psy to drapieżniki = nigdy się nie dogadają.

Dlaczego nie koza? A ciebie ma ktoś skazać na kontakt jedynie z małpą? Przecież jesteście podobni to się dogadacie.. (sarkazm).

Co muszę wiedzieć/umieć przed kupnem pierwszego konia?

Najważniejsze podpunkty zaznaczyłam pogrubioną czcionką. 
Minimalne doświadczenie potrzebne do posiadania własnego konia. 
W sumie minimum 3-4 lata jazdy i pracy z końmi.




JAZDA 

-Umiejętność samodzielnego osiodłania konia
-w pełni opanowane 3 chody (w tym kłus ćwiczebny,półsiad,zachowanie równowagi przy wszystkich przejściach)
-umiejętność utrzymania równowagi kiedy koń się potknie
-umiejętność ustawienia konia na kontakcie,wykonywania podstawowych chodów bocznych jak ustępowania i łopatki
-umiejętność wyczulenia konia na łydkę
-skoki minimum 75cm do 1m (konie potrafią się znienacka na tyle wybić) 




TRENING

-Umiejętność wyrobienia poszczególnych partii mięśni
-Umiejętność radzenia sobie z problemami takimi jak : brykanie,stawanie dęba,wieszanie się na wodzy,uciekanie od kontaktu,krzyżowanie podczas galopu,caplowanie,krzywienie się konia,zrywanie się galopem,płoszenie się,brak reakcji na łydkę/wędzidło/bata. 
-Umiejętność lonżowania
-Umiejętność siodłania,dopasowania sprzętu (rodzaju i rozmiaru)
-Wiedza na temat zastosowania podstawowego sprzętu (wypinacze,chambon,czarna wodza,napierśnik,podogonie,wytok,ogłowie,wędzidła,nachrapniki,siodła,popręgi,ochraniacze)



ZDROWIE KONIA

-Doświadczenie oraz wiedza w diagnozowaniu,zapobieganiu i leczeniu podstawowych chorób (kolka,ochwat,gnijące strzałki,gruda,przeziębienia,rao,opoje,postępowanie w przypadku kulawizn,podbicie = ropa w kopycie,bóle grzbietu)
-Umiejętność określenia stanu zdrowia,kondycji konia
-Umiejętność i wiedza na temat żywienia koni (umiejętność dopasowania dawki i rodzaju paszy indywidualnie do konia)
-Wiedza na temat zasad żywienia i pojenia koni
-Wiedza na temat podstawowych trujących roślin dla koni
-Wiedza podstawowa z kowalstwa (umiejętność określenia stanu kopyt, jak powinny wyglądać,czy koń jest dobrze kuty,jak dbać o kopyta)
-Umiejętność dopasowania preparatów i suplementów do konia
-Wiedza podstawowa z odrobaczania,kontroli zębów i szczepienia koni
-Umiejętność zadania zastrzyku domięśniowego 
-Umiejętność i wiedza na temat pierwszej pomocy w przypadku kolki,kulawizny,mięśniochwatu,dławienia się,krwotoku z nosa,przeziębiania,zaklinowania się podczas tarzania w boksie


OPIEKA

-Obszerna wiedza na temat psychiki i natury koni
-Umiejętność radzenia sobie z nerwowym płoszącym się koniem
-Umiejętność wypuszczania i sprowadzania koni z padoku
-Umiejętność odpowiedniego postępowania z brykającym,dębującym i zrywającym się podczas prowadzenia w ręku koniem
-Umiejętność i wiedza na temat wychowania koni
-Umiejętność oduczenia konia gryzienia,kopania,przygniatania człowieka
-Umiejętność czyszczenia i wiedza na temat pielęgnacji
-Wiedza na temat potrzeb koni
-Umiejętność dopasowania preparatów pielęgnacyjnych
-Umiejętność sprzątnięcia boksu
-Wiedza na temat tego jakie warunki powinna spełniać stajnia



wtorek, 11 kwietnia 2017

Co u mnie i u moich koni?


Cóż.. doznałam cudownej kontuzji przed zawodami. 
Moja diagnoza to ostre zapalenie kaletki przedrzepkowej od tak. Boli jak jasna cholera i w tym momencie pożegnałam się z zawodami,które mieliśmy jechać z trzema końmi w przyszłym tygodniu.

Kucyki raz-dwa razy w tygodniu jeździ mi mój bereiter. Dwa razy trening pod siodłem z moim trenerem uj,a tak to mama lub narzeczony polonżuje. Mam zakaz chodzenia przez dwa tygodnie (wiadomo na kontrole do stajni jadę codziennie pomimo bólu). 

Dzisiaj mieliśmy kontrolę weterynarza. Osłuchał. Nic w płucach nie było niepokojącego,także zdiagnozował przeziębienie. 

Rudy nie podobał mi się od kilku dni. Był osowiały. Dwa dni temu pompował bokami,co wskazywało na utrudnienie oddychania. Jeszcze ten katar od tygodnia. 
Wszystkie kucyki dostały po trzy zastrzyki ekstra dawki witaminy C + przeciwzapalny. W ciągu 3-4 dni mamy widzieć poprawę. 


poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Jak lonżować konia ? - wszystko co powinniście wiedzieć

W internecie mało jest informacji o prawidłowym lonżowaniu,technikach jak  i  szczegółowych informacjach dotyczących sprzętu.  
Dlatego powstał ten post.




SPRZĘT DO LONŻOWANIA



Czego potrzebujemy? 

-lonży
-ogłowia z wędzidłem z wypiętymi wodzami
- czapraka lub podkładki pod pas do lonżowania
-popręgu krótkiego
-pasa do lonżowania
-jakiegoś patentu jak wypinacze czy chambon
-ochraniaczy
-bata do lonżowania
-kaloszki


Jakie mamy patenty do lonżowania? 

WYPINACZE ZWYKŁE



ZASTOSOWANIE : Stosujemy do przyuczenia młodych koni do chodzenia na kontakcie, w przypadku problemów z chodzeniem na kontakcie, do wyrobienia mięśni szyi,do normalnej pracy w dni wolne od siodła. 

Jak zakładać? : Rozpinamy wypinacze. paski układamy w ten sposób aby sprzączki były skierowane na zewnątrz to samo z karabińczykami. Przez najniższe kółko od pasa do lonżowania przekładamy wypinacze. Zapinamy na dowolną dziurkę (później to skorygujemy). Następnie zapinamy karabińczyki o wędzidło. Tu przedstawiam schemat zapinania :







Jakie mamy rodzaje wypinaczy? 

WYPINACZE ZWYKŁE (dwa krótkie paski z karabińczykami)

WYPINACZE Z GUMOWYMI KÓŁKAMI.



zastosowanie: mają "niby" uczyć miękkiego kontaktu,jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Koń przez nie może wieszać się na wodzy i traktować wędzidło jak piątą nogę. 

WYPINACZE TRÓJKĄTNE





Wypinacze,które zapina się od kółka pasa do lonżowania przez wędzidło do kółka od popręgu między przednimi nogami. Są przeznaczone dla koni,które wysoko noszą głowę lub podnosząc łeb do chmur chcą unikać kontaktu.

CHAMBON 

Zastosowanie: Stosujemy go do wyrobienia mięśni grzbietu,rozluźnienia konia,zmuszenia do opuszczenia łba i zaangażowania zadu. Chambon w sumie wyrabia mięśnie grzbietu,zadu oraz pomaga koniom wyrobić "podkasany brzuch".


Jak zapinać? : Do paska potylicznego przypinamy część skórzaną z kółkami tak,aby same kółka były skierowane do tyłu.
 Główny pasek zapinamy o kółko od popręgu. Przeprowadzamy między przednimi nogami konia.
Następnie przewodzimy przez kółka dopięte do ogłowia od wewnątrz na zewnątrz. Na koniec przypinamy do kółek wędzidła karabińczykami na zewnątrz.

Chambon musi być tak zapięty żeby nie wisiał luźno między nogami konia kiedy ten opuści nisko głowe (musi być lekko napięty).

To były podstawowe patenty,które stosujemy w szkoleniu koni. Do tego mamy również inne rodzaje: 

System do lonżowania typu Pessoa :
-Ma on na celu głównie zaangażować możliwie wszystkie partie mięśni,dobrze rozluźnia. Młode konie nie powinny na nim chodzić,ani te brykające.

patent cotton : 


-Stosujemy go w celu uelastycznienia grzbietu. Ma działać "do przodu i do dołu". Nieodpowiedni dla koni usztywniających szyję,łamiących się. 

GOG:


-Ma niby pomagać koniom,które chodzą z wklęsłym grzbietem,jednak powoduje tylko łamanie się w szyi i chowanie się od wędzidła. W przeciwieństwie do chambonu nie podciąga kącików warg.



METODY ZAPINANIA LONŻY:

Zapięcie lonży o jedno kółko - powoduje przeciąganie wędzidła



Zapięcie przez pierwsze kółko poprowadzenie lonży pod sankami konia i zapięcie o drugie wędzidło - pozwala na zwiększenie kontroli nad koniem



Zapięcie przez głowe - takie zapięcie gwarantuje kontrole nad głową konia,jednak w przypadku spłoszenia,tarzania czy brykania to zapięcie jest bardzo niebezpieczne.





Zapięcie od pasa do lonżowania do kółka wędzidła - gwarantuje poprawne ustawienie zgięciu.


Praca na dwóch lonżach - gwarantuje poprawne ustawienie i zgięcie podczas pracy na kole,takie zapięcie nie nadaje się dla koni młodych łapiących dopiero co równowagę.



Dopinanie do wędzidła mostka do lonżowania - niestosowany w sumie już sposób lonżowania,mostek powoduje ciągłe ściąganie wędzidła,co powoduje stały nacisk i znieczulanie konia na samo wędzidło. 



Po co i kiedy lonżujemy konie? 




Lonżujemy w dni wolne od pracy pod siodłem.
Lonżowanie to także wstęp do rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy z młodym koniem. Zajeżdżanie zaczynamy najpierw od lonży,następnie nauki chodzenia na kontakcie przy pomocy wypinaczy itd.
Lonża jest formą lekkiej pracy - nie powinniśmy lonżować koni na kantarze,gdyż nie ma to żadnego sensu. Lepiej zwierzaka puścić luzem niż obciążać pracą na kole.

Ile powinna trwać lonża,ile razy w tygodniu lonżować?

Rozstępowanie robimy w ręku po całej ujeżdżalni/maneżu. Sama praca na kole nie może trwać dłużej niż 15-20 min,ponieważ narażamy stawy i ścięgna na niepotrzebne obciążenie.
Praca na kole nie jest absolutnie szkodliwa,jeśli zastosujemy się do tych przeciwwskazań jak czas przeznaczony na taką pracę.


Ile razy w tygodniu lonżować to zależy od zapotrzebowania. Młode konie wprowadzając w jakąkolwiek pracę lonżujemy 4-5 razy w tygodniu. Konie starsze w treningu stałym raz lub dwa razy w tygodniu.

Jak lonżować konia?



1. Stoimy po środku koła lub chodzimy wraz z koniem robiąc małe koło.
2. Bata trzymamy po stronie zadu (prowadząc konia w prawo -> w lewej dłoni, prowadząc konia w lewo -> w prawej dłoni)

3. Między batem a ręką utrzymującą kontakt z pyskiem konia musimy utrzymywać stale "trójkąt". - jak na rysunku powyżej.

4. Prowadząc konia W PRAWO


Jak na rysunku trzymamy lonże w prawej wodzy,zgiętą w łokciu wskazujemy kierunek jazdy (ramionami musicie być lekko zwróceni w kierunku,w którym ma poruszać się koń)


Natomiast w lewej trzymamy tak zawiniętą resztę lonży wraz z batem do lonżowania.

5. Jak zmienić kierunek podczas lonżowania? 



-Prosimy konia o przejście do stępa
-Wołamy go do siebie podnosimy lekko (rękę utrzymującą kontakt z pyskiem do góry) zwijając powoli lonże
-Odwracamy konia w kierunku,w którym chcemy go teraz poprowadzić
-Lekko batem prosimy o odejście od nas i odsyłamy konia na koło powoli wypuszczając lonże


Jak robić przejścia między chodami na lonży?

Żeby ruszyć stępem - krótkie cmoknięcie lub wskazanie batem na zad

Żeby ruszyć kłusem - potrząśnięcie batem w kierunku zadu,powiedzenie "kłus" wraz z cmokaniem.

Żeby zagalopować - lekko prosimy o skierowanie głowy do środka z normalnego,niewyścigowego kłusa prosimy o zagalopowanie mówiąc "galop" -> lekko machnij batem w kierunku zadu możesz również powiedzieć "hop" - "hop,galop". 

Aby zwolnić możemy powiedzieć  długie "pryy,pryy" robiąc krótką półparadkę dłonią trzymającą lonże do pyska konia. Przy przejściu z kłusa do stępa mówimy długie "stęęęęp".

Konie bardzo zwracają uwagę na intonacje głosu - spowolni je przeciąganie słów,a krótkie sygnały jak "kłus,kłus,kłus" zaktywizuje do pójścia do przodu.


TRICKI PRZY LONŻOWANIU : 
- jeśli koń skraca koło i wchodzi nam do środka - > skieruj bata na jego łopatke i nim potrząśnij
- nie lonżuj cały czas na tym samym patencie (zmieniaj np. raz chambon innego dnia wypinacze, a zobaczysz efekty w umięśnieniu twojego konia)
- Lonżując lepiej chodzić razem z koniem żeby nie kręciło ci się w głowie


ŚWIĘTE ZASADY LONŻOWANIA !

1. Lonża nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

2. Kiedy chcesz zmienić kierunek nie trzymaj stale podniesionej ręki i luźnej lonży (tak jej nie skrócisz) - ZAWSZE JĄ ZWIJAJ KIEDY KOŃ IDZIE W TWOIM KIERUNKU

3. Nie cmokaj jak natchniony i nie wywijaj niepotrzebnie batem (lonża ma służyć również wyczulaniu na sygnały)

4. Utrzymuj stały miękki kontakt z pyskiem konia jak podczas jazdy

5. LONŻA MUSI BYĆ STALE LEKKO NAPIĘTA NIGDY NIE MOŻE LUŹNO ZWISAĆ

6. Lonżujemy na kole minimum 10m średnicy

7. Stępujemy konia w ręku

8. Ne stępujemy konia wypiętego na patentach

9. Koń nie może stale chodzić w wysokim ustawieniu,wypięcia należy zmieniać.

10. Często zmieniaj kierunek (np. co 4-5 okrążeń)