Wiosna-lato to ulubiony sezon na robienie sobie krzywdy. Bardzo często spotkamy się u koni z wystąpieniem ran mniej lub bardziej głębokich to samo dotyczy otarć. W naszym interesie leży żeby ranę oczyścić, opatrzyć oraz ochronić przed owadami aby doszło do jej zagojenia.
UWAGA!: KAŻDY KOŃ BEZWZGLĘDNIE MUSI BYĆ REGULARNIE SZCZEPIONY NA TĘŻEC!
POSTĘPOWANIE:
1. Sprawdzamy głębokość oraz umiejscowienie rany. Przy konieczności szycia musimy wezwać weterynarza - to samo w przypadku, kiedy w ranie znajduje się np drut czy szkło.
2. Oczyszczamy ranę zlewając ją od góry powolnym strumieniem zimnej wody. Nigdy nie kierujemy strumienia stricte na ranę. Dodatkowo przy polewaniu przykładamy gazik do rozcięcia, by usunąć piasek i inne zabrudzenia. Nie trzemy mocno rany! Możemy ranę przepłukać solą fizjologiczną.
3. Po osuszeniu jeśli rana nie wymaga szycia nakładamy preparaty przyspieszające gojenie.
UWAGA!: DO ŚWIEŻYCH RAN NIGDY NIE UŻYWAMY JODYNY ANI WODY UTLENIONEJ !!!
Koni z ranami nie można szczepić jeśli akurat wtedy wypada wam szczepienie.
4.Na koniec warto nałożyć na ranę żel Vetericyn (odkaża, nie piecze, jest delikatny i przyspiesza proces gojenia).
5. Wzywamy weta do głębszych ran. On poda przeciwzapalny w zastrzyku oraz da nam antybiotyk, który domięśniowo będziecie podawać kilka dni. Wet może stwierdzić, że rana będzie do szycia. Zaszywanie ran odbywa się przy znieczuleniu.
CO ZROBIĆ ŻEBY RANA SZYBCIEJ SIĘ GOIŁA?
Postępowanie przy ranach płytkich i niewiele głębszych:

- Pod wieczór ponownie przemywamy ranę solą fizjologiczną i gazikiem, na noc nakładamy grubo maść (prontosan, maść kocha) tak, że rana będzie zasłonięta przy ubrudzeniu ściółką.
- Kiedy rana zacznie zasychać nakładamy codziennie grubo maść Kocha lub srebro koloidalne, to wspomaga szybsze zarośnięcie sierścią.
RANY GŁĘBOKIE I BARDZO GŁĘBOKIE:
W przypadku ropiejących ran stosujemy okłady z rivanolu.
W przypadku okropnie głębokich ran, które będą się bardzo ciężko goić musimy je płukać rozcieńczonym z wodą nadmanganianem potasu za pomocą strzykawki (wkładamy strzykawkę bez igły pod skórę w rane i płuczemy).
Do głębokich ran bezwzględnie wzywamy weterynarza i to on decyduje czy ranę szyjemy.
Maść kocha powoduje szybsze gojenie i zarastanie włosów na wysuszonej ranie.
METODY ZAWIJANIA RAN:
* Lekkie rany dla zabezpieczenia przed piaskiem po prostu grubo smarujemy maścią, w trudnych miejscach możemy wygolić sierść i przykleić plaster duży z miodem manuka.
* Rany cięższe ropiejące : zamaczamy wacik (nie watę) w rivanolu, przykładamy do rany i zawijamy zwykłym bandażem lub lekko bandażem elastycznym.
* Rany pooperacyjne (zazwyczaj po zerwanych ścięgnach) są zawinięte grubo ligniną następnie owijają je całą rolką bandaża samoprzylepnego. Taki opatrunek po operacji można ściągnąć dopiero nawet 3 dnia po zabiegu.
Rany do lepszego gojenia potrzebują wyższej temperatury i wilgoci (którą możemy zapewnić przez nałożenie np. żelu prontosan - dostępny w aptece).
Nie stosujemy na świeże rany ani wody utlenionej ani innych środków które mogą opóźnić gojenie.
Nie stosuje się preparatów w spray’u tym bardziej z antybiotykiem na rany, które tego nie wymagają.
Leczenie musicie prowadzić zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz