Dzisiaj trochę porad od trenera jazdy konnej.
Czyli kilka porad jak lepiej jeździć konno.
Jeśli będziecie się stosować do tych porad to gwarantuję wam poprawę w jeździe.
1. Dosiad
Z dosiadem jest tak, że jeśli źle macie ułożone różne partie ciała, źle wyważony środek ciężkości to koń nie będzie ani ustawiony ani rozluźniony a wymaganie od niego czegokolwiek będzie bardzo ciężkie.
Dla zobrazowania jedną z osób, które trenowałam wsadziłam na konia zrobionego do CC klasy w ujeżdżeniu i szybko okazało się, że nie może jechać prosto a koń idzie tylko bokiem, bo dziewczyna krzywo siedziała.
Kilka zasad;
-Od twojej głowy do Pięty musi biec pionowa linia.
-plecy prosto (staraj się łączyć łopatki ze sobą)
-czubek głowy ciągnij do góry
-patrz przed siebie
-ramiona i łokcie ciągnij w dół
-łokcie przy ciele, zgięte
-nadgarstki luźne, kciuk musi być u góry poziomo do ziemi, dłonie zaciśnięte w pięść ale nie trzymaj ich na siłę
-luźna miednica
-środek ciężkości utrzymuj po środku ciała, nie siedź typowo na pośladkach, ciężar musi być odrobinę "przed nimi"
-nogi luźno przy bokach konia
-kolano luźne, ciągnij w dół
-ciężar stóp musi opierać się na śródstopiu (pod palcami)
-nie ciągnij pięty w dół ani nie zaciskaj konia udami czy łydkami
- łydki muszą być w prostej linii jak biodro
Jeśli będziesz kilkadziesiąt razy przypominać sobie te zasady w ciągu jazdy, to samoistnie będziesz się poprawiać co polepszy twój dosiad.
Najczęstsze problemy z dosiadem i jak je rozwiązać:
1. Latające ręce -" przyklej się" małymi palcami do przedniego lęku siodła i ich nie odrywaj
2. Garbienie - pilnuj złączonych łopatek (wyobraź sobie jakby ktoś ciągnął cię za ramiona do tyłu) i ciągnij czubek głowy w niebo
3. Brak równowagi - ćwicz w stępie przejścia typu ; stań w strzemionach na 3 kroki, zrób później półsiad i znowu usiądź w siodle
4. Latanie w siodle - skróć strzemiona, czasami pojeździj trochę bez strzemion
5. Latająca łydka - ćwicz stanie w strzemionach w kłusie (ciężar opieraj na śródstopiu, ciągnij czubek głowy w niebo, wypchnij lekko biodra do przodu)
6. Wypadające strzemiona- skróć je o jedną dziurkę, ciągnij kolano w dół, przed jazdą rób ćwiczenia rozciągające żeby rozluźnić ciało
Najlepiej jeśli jeździcie z rodzicami to niech was nagrywają i sprawdzajcie czy wasz dosiad wygląd jak najbardziej podobnie do tego z powyższego zdjęcia.
2.Jak reagować kiedy koń tak robi?
1. Wyrywanie wodzy, wyciąganie z siodła - wodze lekko na kontakcie, przyklej je do przedniego łęku i dodaj łydkę
2. Obniżanie głowy, uwalanie się na przodzie- możesz zrobić to co powyżej lub ustępowanie od łydki
3. Opieranie się konia na "jednej wodzy" - skróć tą na której jest "pusty" drugą poluzuj i zacznij jeździć ósemki oraz żucie z ręki
4. Brykanie, wyskok z czterech - najpierw sprawdzamy czy koniowi nic nie dolega (wrzody, niedopasowany sprzęt) jeśli robi to "bo tak" polecam przed jazdą wylonżować a podczas bryknięcia zachować jak najbardziej prostą sylwetkę
5. Stawanie dęba - poluzować trochę wodze, przytulić się do szyi od boku i nie pozwalać się zatrzymywać następnym razem. Koń żeby stanąć dęba, musi się zatrzymać.
6. Oddawanie z zadu - odchylamy plecy do tyłu i podczas takiego galopu gdzie koń oddaje z zadu robimy ustępowanie od łydki.
7. Koń nie chce skręcić- skracamy wodze, sprawdzamy swój dosiad czy jesteśmy prosto i przede wszystkim jak mamy ułożone nadgarstki. Żeby koń poprawnie skręcił trzymamy jedną wodzę a tą, gdzie chcemy skręcić robimy pulsacyjne ruchy czyli półparadę tak żeby zobaczyć konia oko (ale nie cały łeb) wtedy dodajemy wewnętrzną łydkę.
8. Koń nie reaguje na łydkę - od początku jazdy jedziemy na odstawionych łydkach podczas stępa, pilnujemy aktywnego tempa. Jeśli koń zwolni przykładamy delikatnie dwie łydki i na luźnej wodzy prosimy go o zakłusowanie. Brak reakcji - od razu ponownie dodajemy łydki i machnijcie sobie z boku batem, polecam też cmokanie. Pokłusujcie parę kroków i pogłaszczcie konia, dopiero wtedy przechodzimy do stępa. Powtarzamy do skutku.
9. Koń wybija, jest toporny i mało skrętny - robimy koła, częste zmiany kierunków, cofanie, ustępowanie, żucie z ręki, wężyki i ósemki ile tylko wlezie. Wystarczy go rozluźnić przez rozciąganie.
10. Koń nie chce zagalopować tylko rozpędza się w kłusie- jeśli wasz dosiad jest dobry i potraficie to wysiedzieć, warto przejść do stępa, ponownie zakłusować i pilnować normalnego kłusa. Za każdym razem kiedy koń się rozpędzi znowu zwolnić albo wjechać na koło żeby go uspokoić. Nie pochylajcie się do przodu. Jeśli nie ma wciąż reakcji podczas kilku kroków kłusa ćwiczebnego dodajcie pomoce do zagalopowania i cmoknijcie lub dodajcie bacik. Wasza reakcja musi być od razu, nie pozwalajcie się rozpędzać a kiedy zagalopuje to pochwalcie.
11. Koń pędzi w galopie - albo robimy półsiad i dajemy się wybiegać albo wjeżdżamy na koło i robimy przejścia kłus- galop kilka razy.
12. Koń nie chce wydłużyć kroku - wystarczy go rozluźnić i porozciągać oraz robić ćwiczenia wyczulające na łydkę, zakładając, że wasz dosiad jest dobry
13. Koń się potyka - brak mu równowagi, warto poćwiczyć lonżowanie na drągach, chody boczne, ustępowanie, skoki wskok-wyskok.
14. Koń się płoszy - podjechać w to miejsce gdzie się boi stępem, jak nie ucieknie to pogłaskać, mówić spokojnym głosem, porobić w tym miejscu ćwiczenia w stepie (koła, cofanie, zwrot na przodzie, zwrot na zadzie i zająć go robotą)
15. Koń idzie z pyskiem w chmurach - skrócić wodze, porobić ustępowania, ćwiczyć ustawienie do wewnątrz i na zewnątrz jadąc po kole
Warto ćwiczyć w domu ustawienie dosiad przed lustrem na taborecie. Podczepcie sznurki do krzesła przed wami i trzymajcie je jak wodze ustawiając dosiad jak na obrazku na początku postu, możecie tak ćwiczyć anglezowanie. Warto dużo się rozciągać i ćwiczyć nogi oraz brzuch, mięśnie wam ułatwią jazdę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz