Koń koleżanki stoi w derce 300g a twój swą 300setke cały czas ściąga,bo mu za gorąco? W tym poście dowiecie się jak dopasować derkę do pogody,jak pracować z koniem zimą itd :)
Zacznijmy od treningów. Tutaj odpowiem na najczęściej zadawane pytania.
Czy w drodze na hale nieogolonemu ale derkowanemu koniowi powinniśmy zakładać derkę polarową?
Tak,ponieważ po ściągnięciu derki w stajni organizm tak szybko nie przystosuje się do znacznie niższej temperatury. Jeśli od razu wyjdziemy na mróz koń zacznie wykazywać sztywności i niechęć podczas jazdy lub w najgorszym przypadku się przeziębi.
Czy jedna derka polarowa na jednego konia wystarczy?
Nie. Podczas rozstępowania nakładamy jedną derkę polarową,która szybko wciągnie większość potu. Niestety nie całość,dlatego w stajni po ściągnięciu siodła musimy założyć kolejną - suchą.
A teraz coś o dopasowaniu grubości derek w stajni:
Koniec września - rozpoczyna się wietrzny okres, 10*C. Tu polecam derki 50g lub same materiałowe dla golonych 50g.
(na padok: materiałowa,dla golonych porządna 50-100g)
Koniec października/listopad,temperatura 5*C. Derka 50g + materiałowa, dla golonych : 150g-200g
(na padok: przejściówka 150g,dla golonych: 200-250g)
Grudzień/styczeń temperatura 0 do -10*C. Derka 150g lub 300g na golonego konia.
Luty silne mrozy -15 do -25*C. Derka 200g,dla golonych 350g.
(na padok:200-250g, dla golonych 400-500g)
Jak dopasować dobrze grubość derki?
Jest to sprawa indywidualna. Możemy się kierować rożnymi schematami jednak najważniejsza jest obserwacja konia. Jeżeli będzie mu za zimno : sprawdzicie to łapiąc za tył nasady ucha lub pod kolanem konia (to miejsce będzie letnie a nie ciepłe). Zauważycie zmianę sierści u koni niegolonych. Wtedy stopniowo kombinujecie o 50g więcej.
Po czym poznać,że zwierzakowi za ciepło?
Albo sam będzie chciał zdjąć z siebie derkę po jakimś czasie albo po ściągnięciu derki zauważymy mokrą sierść lub poczujemy znacznie zwiększoną temperaturę jego ciała.
TRENINGI
Zacznę od jazd na hali na koniu golonym.
Polecam zakładać takiemu delikwentowi grubą derkę polarową z jarpola. Absolutnie nie ściągamy jej po kilku kółkach stępa,bo zwierzak nie zdąży się rozgrzać. Po bardzo aktywnym rozstępowaniu zakładamy półderkę (niestety musimy w taką zainwestować,po ściągnięciu polarówki narażamy na kontakt z mrozem nerki i lędźwie konia co bardzo niekorzystnie wpłynie na jego zdrowie podczas takiego "nagiego treningu". Na końcowy kłus zakładamy już grubą derkę polarową.
Koń nieogolony:
W drodze do stajni przy temperaturach na plusie nie musimy zakładać derki,w innym przypadku zwykła polarówka. Po rozstępowaniu ściągamy a na końcowe rozstępowanie zakładamy.
Jazda na zewnątrz: Tu absolutnie nie wychodzimy z golonymi końmi.
A jak z nieogolonymi?
Na rozstępowanie - derka
Treningi powinny być lekkie a samo rozstępowanie stopniowo coraz bardziej aktywne,po rozgrzaniu dopiero wtedy zaczynami chody boczne i cofanie. Nie możemy dopuścić do tego żeby zwierz był zlany potem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz