Szukaj

piątek, 25 lipca 2025

Srebrna Odznaka Jeździecka - pytania, które mają złe odpowiedzi

 Często jak przygotowuję kogoś na odznakę i omawiamy pytania, to łapię się za głowę jak czytam niektóre bzdury, bez aktualizacji aktualnej wiedzy. Poniżej przedstawię wam kilka z nich i czemu uważam je za błędne.


21. Absolutnie nigdy nie stosujemy bandaży (owijek) do transportu, są niebezpieczne kiedy się rozwiną. 

Aktualna wiedza i badania wskazują na to, że owijki powinniśmy stosować tylko i wyłącznie przy kontuzjach lub opojach. Nie stosujemy już owijek podczas jazdy ze względu na nadmierne przegrzanie nogi, co prowadzi do mikrouszkodzeń i w efekcie może doprowadzić do kontuzji konia. 

Bandaże nie zapobiegają kontuzjom, a mogą do nich łatwo doprowadzić. 



22. Chyba z ponad 20 lat nie słyszałam określenia"bandaży flanelowych". Głupotą jest też określenie bandaży z rzepami jako elastyczne - wszystkie bandaże zakupione w sklepie jeździeckim (nie w aptece) mają rzepy. Jedynymi stosowanymi bandażami u koni aktualnie są elastyczne owijki, polarowe jak i w celach weterynaryjnych (samoprzylepne, zwykłe). 


 28.  Znowu brak zaktualizowania wiedzy. Kąty wsporowe ścina się na tyle ile jest to konieczne żeby kopyta były równe. Strzałkę zawsze się wycina - szczególnie martwe czy gnijące tkanki - czasami jest nawet konieczność wycięcia całkowicie strzałki. 



51. Koń powinien mieć nieograniczony dostęp do wody, ale 50-60 litrów to koń 500kg spokojnie pije w ciągu pobytu na samym padoku (u mnie tyle piją od 6:00-14:00 a gdzie jeszcze reszta dnia). Z moich obserwacji prowadzenia stani konie średnio piją 80-100l w ciągu dnia, szczególnie jeśli są użytkowane pod siodłem. 


53. Najbardziej naturalne i zbliżone do tego co jadły konie na wolności jest siano. Żaden dziki koń nie wcinał radośnie bujnej zielonej trawy po pas non stop. Trawa jest bardziej wartościowa ze względu na składniki odżywcze, ale nie jest to najlepszy i pierwszego rzutu pokarm dla koni. 


54. Kolejna głupota. Błonnik mamy w sianie czy trawie. Słoma nie pobudza perystaltyki tylko podrażnia jelita i jest ciężej strawna przez swoją strukturę, co jest nieodpowiednie szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że 50% koni ma wrzody żołądka. Koń który ma stały dostęp do siana, nie je słomy (chyba, że to owsianka - bo konie po prostu lubią owies zawierający sporo cukrów), chyba, że z nudów i braku innego pokarmu. 


55. Bezpieczniejszą formą jest nie rozdrabniać marchewek czy buraków, bo konie często jedzą łapczywie przez co mogą się zadławić. Mało kto teraz daje buraki koniom. Nikt nie daje marchwi czerwonej tylko zwykłą pastewną.


57. Jak zawsze widzę tą odpowiedź to się we mnie gotuje. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Jakby jakikolwiek z moich koni dostał taką dawkę żarcia to skończyłoby się to w klinice na operacji kolki. Nigdy w życiu nie robi się tak meszu. Istotą meszu jest podawanie go przede wszystkim na ciepło, nie zostawia się go na tyle godzin. 80% składników meszu to przede wszystkim otręby owsiane lub pszenne i siemię lniane. Większość meszu sprzedawanego nie ma owsa lub w znikomych ilościach gnieciony bądź jęczmień w tej formie, kukurydza i reszta to dodatki (jabłka,winogrona,witaminy itp). 

Według aktualnej wiedzy podawanie więcej jak 2kg paszy treściwej prowadzi do wrzodów żołądka. 

To niesamowite, że tej bzdurnej odpowiedzi jeszcze nikt nie zmienił. 


59. Koń pracujący powinien otrzymywać paszę z dobrze przyswajalnym białkiem w odpowiedniej do pracy ilości, bo bez tego straci mięśnie. Powiedzcie zawodnikowi startującemu konkursy 160, że jego konie powinny dostawać paszę o niskiej zawartości białka, to zobaczycie jak was wyśmieje. To samo zrobią dietetycy. 

62. 90% koni ma tętno 28-30/min, oddechy 8-12 a 16 to będzie norma dla konia z astmą. Co do tętna 40.. wyobraźcie sobie, że jak koń ma tętno niewiele większe np. 55 to już trzeba pakować go i zawozić do kliniki w większości przypadków (np. Kolek), czy mając taką wiedzę dalej uważalibyście za normę tętna 40/min? No nie.



63. W naszych czasach praktycznie nie ma już normalnych zwykłych termometrów, praktycznie wszystko są cyfrowe. Nie wystarczy wsadzić termometr w odbyt, trzeba go delikatnie wsadzić pod kątem uważając na jelito w innym wypadku mierzycie temperaturę gazów a nie ciała konia. Mierzy się temperaturę minutę.


67. Głupota. Gruda bierze się z syfu z boksie czy na padoku. Jak macie niesprzątane padoki z obornika z błotem to nagromadzą tam się bakterie, które później prowadzą do grudy. Do grudy nie doprowadzą źle dopasowane ochraniacze, szczotki TRZEBA wycinać, bo tam siedzi największy syf, którego na codzień nie doczyścicie bez mycia. 

71. Nie tylko, często powodem jest złe werkowanie (ustawienie kopyta - brak pracującej rozrastającej się strzałki w powiązaniu z brudnym boksem i padokiem = gnicie), a także w wielu przypadkach nadmiar cukrów w diecie konia. 


76. Żadne zranienia puszki, nie doprowadzają od razu do ochwatu, już lata temu były badania, które wskazały na to, że nie białko a zbyt wysoka podaż cukrów niestrukturalnych w diecie prowadzi do ochwatu. Może do niego też doprowadzić podawanie siana, które się nie wypociło (siano po zebraniu musi odleżeć 4-6 tygodni minimum przed skarmieniem), do ochwatu prowadzi też nagłe wypuszczanie koni na bujną trawę wiosną przez właśnie cukry w niej zawarte. 



107. Absolutnie żaden jeździec nie powinien kierować koniem jeśli nie ma stabilnej ręki. Najpierw powinien instruktor wyćwiczyć u takiego dosiad na lonży z trzymaniem w]ewentualnie uwiązy czy sznurka dopiętego do siodła jako wodzy. Wodze pomocnicze niezależne od ręki jeźdźca mogą być stosowane wyłącznie na krótko trwającej lonży, przecież koń też potrzebuje wyciągnąć szyję co jakiś czas.  Stosowanie wypinaczy na jazdach niedoświadczonych jeźdźców jest niehumanitarne. 


109. Jak siedzę w tych koniach od 25 lat to w życiu nie widziałam żeby ktokolwiek stosował forgurt. Nawet nie jest łatwo dostępny w sklepach, bo nikt tego nie używa. Teraz mamy różne podkładki, wiele firm z siodłami, saddlefitterów i to daje nam możliwość zapobieganiu niedopasowanym siodłom. Nawet rzadko kiedy stosują podogonie, prędzej u kucyków.



czwartek, 24 lipca 2025

Kulawizny u koni - koń kuleje, co to może być?

 Jeśli już macie konia i trenujecie, to wiecie jak często koni potrafią dostać kulawizny. 

Objawy

-koń zacznie sztywno chodzić pod siodłem, poczujecie, że kuleje lub odmawia ruchu

-podczas chodzenia będzie machać głową lub obniżać z jednej strony biodro

-będzie skakać na 3 nogach

-może pojawić się opuchlizna i grzanie nogi

   -może pokazywać kulawiznę dopiero w kłusie


ROZPOZNANIE

-Opuchlizna na nodze sugeruje, na którą nogę kuleje koń, jednak nie zawsze. Koń może obciążać zdrową kończynę próbując odciążyć tą chorą, dlatego na zdrowej pojawi się lekka opuchlizna i grzanie

-Kompletna niechęć do ruchu sugeruje ochwat, mięśniochwat, ropę w kopycie lub złamanie (ewentualnie wrzody w przypadku braku kulawizny)

-Kulawizna na twardym podłożu mówi nam, że problem leży w układzie kostnym, kulawizną na miękkim piasku sugeruje mięśnie i ścięgna

-Kulawizna ogólna i niechęć do ruchu pod siodłem sugeruje problemy z plecami 

-Zwiększone machanie głową podczas ruchu sugeruje, że jest to Kulawizna na przednie nogi, obniżanie biodra po którejś ze stron, sugeruje kulawiznę na tyły

-Brak kulawizny, a pojawienie się opuchlizny grzejącej lub nie, sugeruje przebiałkowanie, grudę lub ranę 


NAJCZĘSTSZE CHOROBY KONI (powiązane z nogami)

1. Zerwanie lub zapalenie ścięgien (często też możecie się spotkać z zerwaniem mięśnia międzykostnego)

(Kulawizna, opuchlizna nóg, grzanie nóg)

2. Choroby trzeszczek kopytowych (Kulawizna najmocniejsza pod siodłem, zazwyczaj brak opuchlizny)

3. Ropa w kopycie (unoszenie nogi, pokazuje ból przy ściskaniu podeszwy cęgami, skacze na 3 nogach, nie chce jej obciążać)

4. Ochwat (podstawa ochatowa -ciągnięcie zadu do tyłu i wyciąganie przed siebie przednich nóg, leżenie i stękanie, mocny puls na tętnicy palcowej, grzanie puszki kopytowej)

5. Pęknięcia lub złamania kości (trzymanie nogi w górze, brak obciążania, bardzo silna kulawizna, niechęć do ruchu)

6. Szpat (trudność ruchu zadnich kończyn, blokowanie się zadnich nóg, czasami opuchlizna)

7. Zadzierzgnięcie rzepki (ciągnięcie tylnej nogi, kulawizna na tył, przeskakiwanie rzepki)

8. Problemy ze stawem krzyżowo biodrowym (ostra kulawizna, niechęć do ruchu, konie dębujące i tarzające się przestają to robić)

9. Nawerwania lub naciągnięcia mięśni (silne grzanie, opuchlizna, kulawizna)

10. Nakostniaki i Czipy (przy większości nakostniaków tylko wystająca twarda kulka na nodze i rzadko kulawizna, przy czipach to samo)

I wiele innych.

LECZENIE

Wydzielamy kwaterkę na płaskim padoku jeśli koń tylko kuleje, przy totalnej niechęci do ruchu zostawiamy go w boksie.

Jeśli noga jest opuchnięta i grzeje - chłodzimy. Jeśli noga jest zimna a ma opuchliznę - grzejemy. 

Stosujemy ochraniacze chłodzące, które moczymy w wodzie, masaże wodą z węża, po czym wcieramy wcierkami chłodzącymi. 

Do ogrzania stosujemy wcierki rozgrzewające, a następnie zawijamy owijkę polarową.

Warto dla poprawy krążenia przy niegrzejących opuchliznach raz rozgrzewać a następnie chłodzić.

Wzywamy lekarza weterynarii, ten powinien:

-zrobić próby zgięcia (sprawdzamy jak koń biega na twardym, na miękkim i na lonży)

-robimy blokady (lekarz podaje znieczulenia w różne miejsca, jeśli ten przestanie kuleć - wiemy, gdzie leży problem)

-wykonujemy zdjęcia RTG

-robimy USG

SKRÓT LECZENIA POSZCZEGÓLNYCH CHORÓB KONI

Zerwane ścięgna = zazwyczaj operacja.

3 dni po operacji koń musi zostać w opatrunku. Stosujemy suplementy typu Sizarol https://horsetack.pl/pl/p/Preparat-na-stawy-BIOVICO-Sizarol-Complex-Horse-2-l/40737

Gelapony Arthro https://sklep.bergo.pl/orling-arthro?gad_source=1&gad_campaignid=17419793248&gbraid=0AAAAAD76clpAPV5NowkK9Spl0NzGtHnee&gclid=CjwKCAjwmenCBhA4EiwAtVjzmjZYPBi_0MBcXKKJAPsDLne-13sEx-cvfpZ0GAKE3Cxo2l0O760QrxoCkdcQAvD_BwE

AUDEVARD Tendon https://sklep.obiegly.pl/pl/p/AUDEVARD-Ekyflex-Tendon-EVO-900-gr/5760?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=5710&gad_source=1&gad_campaignid=17182749481&gbraid=0AAAAACVptudsAvPleaw809PETKsalFTKG&gclid=CjwKCAjwmenCBhA4EiwAtVjzmgbgstrHp_vYfJ88eMCWJ_odwjnEf2Bg_jAlRhe7vXEbFQaBqdZI3BoC2f4QAvD_BwE

Wcierki z MSM, zapas rozgrzewających i chłodzących.

Umawiamy się z fizjoterapeutą na shock waves (kilka zabiegów) lub z lekarzem na PRP bądź komórki macierzyste.

Czas rekonwalescencji od pół roku do nawet dwóch lat. W tym okresie tylko spacery w ręku, padokowanie na małej prostej kwaterce. Stopniowe wdrażanie do pracy tylko po zagojeniu. 

Zapalenia ścięgien

To samo co w przypadku powyżej, ale bez operacji. Lekarz może ostrzykać nogę. Czas rekonwalescencji = kilka miesięcy (3-6msc).

Ochwat

Od razu jak zauważymy objawy, wzywamy szybko lekarza. 

Chłodzimy kopyta przez 72 godziny non stop. Najlepiej wykopać basenik na małej kwaterce, nalać tam wody i wsypać jak najwięcej lodu. Można kupić lód w spray’u w aptece i spryskać puszkę kopyta razem z podeszwą.

Lekarz zaleci na dwa dni kroplówki, poda przeciwzapalny. Zrobi RTG i po tygodniu lub dwóch kolejne zdjęcia. 

Konia dajemy na samo moczone siano, możemy podawać mesz z ziołami jak pokrzywa.

Ściółka w boksie musi być jak materac.

Wzywamy kowala, prawdopodobnie zastosuje buty ze styroduru i odpowiednie werkowanie lub nawet kucie. 

Spacerujemy z koniem w ręku, dla takich koni super jest bieżnia wodna. 

Czas leczenia: zazwyczaj około roku, do wymiany całej puszki. Musimy kontrolować rotację kości kopytowej przez rtg. 

Pęknięcia oraz złamania kości

W większości przypadków konieczna jest operacja. Stosowanie wcierek przy opuchliznach, suplementy na ścięgna i kości. 

Rekonwalescencja i leczenie trwają od 3-6 miesięcy w zależności od rodzaju uszkodzeń.

W gorszych przypadkach często - eutanazja, konia nie da się uratować.

Szpat 

Tu stosujemy ostrzykiwanie, często robimy zdjęcia, można zdecydować się na operację. 

Ważny jest regularny ruch, wcieranie nóg i podawanie suplementów.

Słupek rogowy w kopycie

Jest to "narośl" znajdująca się pod puszką, która uciska i powoduje ból oraz wynikającą z niego kulawiznę. 

Diagnozujemy przez RTG.

Należy wezwać kowala z weterynarzem. Wet poda leki, zastosuje opaskę uciskową, a kowal wytnie z lekarzem słupek i część puszki. 

Koń będzie dostawać leki, musi chodzić w bucie z opatrunkiem, który co jakiś czas zmieniamy i oczyszczamy ranę. 

Koń może wychodzić tylko i wyłącznie na suchy czysty padok.

Czas regeneracji zależy od tempa zarastania puszki kopytowej. 

Stosujemy suplementy na kopyta np. Ungulat z st hippolyt. 

czwartek, 19 czerwca 2025

Ile kosztuje utrzymanie konia? Ile kosztuje utrzymanie w pensjonacie, a ile w stajni przydomowej? 2025r.

 Od wielu lat widzę jak koszmarnie zmieniają się ceny pensjonatów, siana, treningów i wielu innych. Dzisiaj opiszę ile wynosi utrzymanie konia w 2025 roku.


1. Pensjonat

W pensjonatach mamy różne ceny. 

Wolnowybiegowe stajnie biorą teraz od około 900-1500zł./ miesięcznie

Minusów wolnowybiegówki jest bardzo wiele. W większości takich pensjonatów konie nie mają nawet dachu do schronienia, brak myjki czy miejsca gdzie lekarz spokojnie może konia zbadać. W Polsce z naszą pogodą nie ma absolutnie warunków do trzymania koni wolnowybiegowo. Chociaż wiem, że zwolennicy takiego chowu mnie zjedzą w komentarzach. To jest moja obserwacja na przestrzeni ponad 20 lat. 

Pensjonat bez hali zazwyczaj weźmie 1200-1600zł/miesięcznie


Taki hotel zawsze będzie miał niższą cenę niż ten z halą, pomimo posiadania innej infrastruktury.

Takie stajnie zazwyczaj dysponują placem do jazdy, myjką wewnętrzną lub zewnętrzną i wiele innych.

Pensjonat z halą tu sporo zależy od lokalizacji ale aktualnie trzeba przygotować się na kwoty 1700-2600zł. 

Takie stajnie w większości posiadają oprócz hali, placu, myjki wewnętrzne i zewnętrzne, karuzelę itd.

Co wchodzi w skład pensjonatu?

-karmienie (zazwyczaj 3 razy dziennie - pasza+siano)

-wyprowadzanie i sprowadzanie z padoków

-sprzątanie boksów (codziennie lub dwa razy w tygodniu - unikajcie stajni, które nie wybierają obornika codziennie)

-korzystanie z infrastruktury

-owies, podstawowe dawki siana (zazwyczaj siano musiałam dokupować, bo ze względu na jego cenę praktycznie wszystkie stajnie na nim oszczędzają przez co konie chodzą głodne).

Co zazwyczaj jest do dopłacenia w pensjonacie?

-czasami solarium jest dodatkowo płatne np. 5zł za odpalenie

-zmiana derek (ceny od 100-200zł), jeśli koń ma mieć inną derkę na padok i inną w boksie, co powinno być normalne

-zakładanie ochraniaczy na padok (od około 100-150zł)

-podawanie siana na padoku lub na obiad - większość patologicznych pensjonatów nie karmi koni sianem na padoku kiedy nie ma trawy lub nie dają koniom siana na obiad i trzeba za to dopłacać (150-250zł)

-musicie sprawdzać czy to na was nie spadnie kontrolowanie czy konie w ogóle mają wodę na padoku (85% stajni nie ma, co jest chore)


Podsumowanie: Średnia w woj. pomorskim to 1700-1800zł za sam pensjonat.  

Nie zakładajcie z góry, że będziecie stać tylko w jednym pensjonacie ! Ja swój pierwszy zmieniałam po dwóch miesiącach, kolejny po 7-8 miesiącach i tak cały czas, bo wszędzie było źle. 

Kiedy będziecie posiadać konia, wielokrotnie usłyszycie znany tekst "nie ma dobrych stajni" co niestety jest prawdą.

2. Pasza

To wszystko zależy od tego czy koń chodzi zawody, czy jest rekreantem itp. 

Na podstawie kilku koni zrobię średnią. Jeden worek paszy kosztuje teraz 130-150zł. Takich worków koń zjada 3-4 miesięcznie.

Czyli pasza wyjdzie średnio 450-600zł miesięcznie.

3. Suplementy

Czyli witaminy, suplementy na oddech, kondycję, ścięgna czy nawet olej do paszy. Mi średnio miesięcznie wychodzi 200-300zł jeśli konie nie chorują czy nie potrzebujà większej ilości suplementów, wtedy może się to zamienić nawet na 1500zł.

4. Kowal

Tu ceny zależą od regionu średnio w tym momencie macie 100-200zł za werkowanie (jeśli kowal robi więcej koni w tej stajni to nie dopłacacie za dojazd).

Kucie zwykle na przody to kwoty 300-400zł.

Kucie ortopedyczne, specjalistyczne, które bazuje na zaleceniach lekarza weterynarii na same przody może wynieść 600-1200zł

5. Weterynarz

Tu radzę mieć odłożone na rok przynajmniej 10tys. Nie piszę tego złośliwie tylko z doświadczenia. 

Przeciętna jedna wizyta weterynarza to koszt 1000-1500zł jeśli z koniem nic specjalnego się nie dzieje. 

Interwencja przy kolce to koszty 1500-3000zł jednorazowo. Przy konieczności operowania w klinice to sama operacja 30-40 tys zł + transport + wizyta interwencyjna lekarza przed wyjazdem ze stajni oraz kontrola po powrocie z kliniki. I już może wam się pojawić kwota 50-60 tys. zł. 

Zachoruje na wrzody - kaplica. Możecie spokojnie wydawać na leki, suplementy i kontrole nawet 6-10 tys miesięcznie przez pół roku. 

Najtaniej ze wszystkiego wychodzi leczenie kulawizny, możecie często się zamknąć w 5-10 tys zł. 

Poza granicami kraju nie jest lepiej. W niektórych krajach sama operacja kolki to 120 tys zł. Niektórzy wolą niestety ze względu na koszty i bardzo ostrożne rokowanie lekarzy konia uśpić. 

W ciągu roku jeśli liczyć, że koń nie zachoruje specjalnie (czego nie możecie zakładać, bo konie są chorowite i lubią sobie robić krzywdę) załóżcie sobie minimum 3-5 tys.zł.

6. Inne wydatki

Musicie przygotować się na rozwalone kantary, rozerwane albo zgubione kaloszki, porwane derki itp. 

Na tę okoliczność ja sobie w ciągu roku zostawiam około 500-1000zł. 


7. Trener

Po zakupie konia nie polecam jeździć bez trenera. To, że macie konia nie oznacza, że na jazdach "jakoś to będzie". Treningi najlepiej brać 1-2 razy w tygodniu żeby nauczyć się z tym koniem pracować, wiedzieć jak prowadzić mu trening żeby nie narobić sobie i zwierzęciu problemów. 

Średni koszt za trenera teraz to około 200-250zł za trening. 

Czyli miesięcznie może wyjść 800-1600zł. 

Ile średnio kosztuje utrzymanie konia w pensjonacie miesięcznie w Polsce w 2025 roku?

Licząc pensjont + pasze/suplementy+/- kowal czy weterynarz. Średnio miesięcznie bez trenera przeznaczycie na jednego konia 2600-3500zł

KOSZTY UTRZYMANIA W STAJNI PRZYDOMOWEJ



Konie w przydomówce trzymam już dobre 6-7 lat. Do ceny utrzymania nie wliczam jeżdżenia po siano czy ściółkę.

Siano w kostkach : mi wychodzi 620zł miesięcznie na jednego konia, nie karmię nalotami, bo są nieporęczne, zabierają dużo miejsca, nawet najlepiej wyglądający nalot nie będzie takiej jakości jak kostka, a w środku możemy znaleźć gnijącą niespodziankę.

Siano w balotach (wytrwałam na nim jeden miesiąc) 560-640zł miesięcznie chociaż balot nalotowi nie równy. Bardzo dobrej jakości balot kosztuje w tym momencie 160zł (nie dajcie się naciągać na 200 i więcej). Słoma w balocie dobrej jakości to teraz 100zł za sztukę.  

Ściółka:

Pellet (stosuję od lat, wcześniej trzymałam na trocinach) około 300zł miesięcznie 

Trociny 712zł miesięcznie na konia

Pasza: tak samo jak w pensjonacie około 400-600zł

Owies: Ja w tym momencie nie skarmiam nim, bo konie mam wystarczająco wybuchowe. Wcześniej wychodziło mi około 100-150zł

Woda, elektryczność itp.: 100-150zł na miesiąc 

I moje ulubione częste naprawy (przynajmniej raz w miesiącu coś rozwalą), a to poidło trzeba wymienić (koszt hydraulika mi odchodzi, bo mój chłop ma firmę budowlaną i robi wszystko), a to pastuch zerwą, paliki połamią, drzwi do zespawania i wiele wiele innych. 

Średnio na miesiąc może wyjść około 200-300zł nie licząc rozwalonych derek, kaloszków i innych.

Nie doliczam kosztów trenera, bo moje konie dopiero wracają do treningów, a jeden jest do zajazdki.

Średnio trener miesięcznie wynosi mnie około 2000zł miesięcznie na jednego konia przy treningach 2 razy w tygodniu. Nie doliczam tego do kosztów końcowych.

Na ten moment miesięczne utrzymanie mojego jednego konia kosztuje mnie mniej więcej około 2000zł w przydomówce ze wszystkim oprócz weterynarza. Z tym, że wszystko jest na mojej głowie i to ja muszę wszystko naprawiać, kupować bez wliczania kosztów paliwa itd.

poniedziałek, 16 czerwca 2025

Jak radzić sobie z trudnymi końmi? Kopanie, brykanie, stawanie dęba

 Moja ulubione zajęcie, bo nigdy łatwego konia nie kupiłam 😅. Wszystkie moje konie są temperamentne, dość wybuchowe i z mocnym charakterem, ale najważniejsze, że są wychowane. 



Anegdotki z mojego życia o temperamentnych koniach:

- Jak kupiłam mojego pierwszego konia na WKKW, temperamentnego 4 letniego ogiera trakeńskiego, to tak dawał po pagonach, że stajenni bali się do niego wchodzić i rzucali mu siano przez górę boksu. Na padoku był tak wściekły, że galopował jak oszalały non stop i wracał zalany pianą. Gryzł, kopał przy wchodzeniu do boksu, rzucał się na inne konie, odsadzał przy wiązaniu, prowadzony w ręku chodził tylko na dwóch nogach. Kiedy miałam na nim pierwszą jazdę u siebie, to trzymany przez inną osobę galopował w kółko, a ja musiałam na niego wskakiwać. Brykał tak, że na pierwszej jeździe po 30 razie jak z niego spadłam to przestałam liczyć te upadki.

Moja rodzina mówiła, że powinnam go sprzedać, bo ten koń jest psychicznie chory 😅.

Powiedziałam im "Dajcie mi tydzień, jak nic się nie poprawi to go sprzedam". I tak już jest ze mną od 11 lat. Wybuchowy charakter mu został. Przestał się odsadzać, mogę go spokojnie poprowadzić chociaż mimo kastracji dalej potrafi pajacować jak ogier w ręku - to zależy od dnia. Mogę spokojnie na niego wsiąść, czasami jak ma swój specjalny dzień to potrafi brykać i zrywać się galopem żeby zaatakować jakiegoś konia kiedy na nim siedzę, ale dziad ma taki charakter i nic już z tym nie zrobimy. Światowi trenerzy, weterynarze,behawioryści i inni uznali, że on po prostu jest taki "specjalnej troski" 😂.

- Parę lat temu miałam przetransportować konia ze stajni do innego pensjonatu. Właścicielka nawet nie chciała próbować go wprowadzać. Wprowadzała go doświadczona dziewczyna z korytarza. Jak ją przeciągną kilka razy i wrócił galopem do boksu przy okazji przygniatając kilkanaście razy do ściany to uznali, że może spróbujemy na zewnątrz. Tam też był cyrk. Koń stawał dęba, uciekał itd. W końcu właścicielka pensjonatu stwierdziła, że sama go zapakuje. Ten wleciał na nią, kopał, stawał dęba a na koniec wesoło pogalopował w stronę koni na padoki ciągnąc za sobą właścicielkę stajni, która nie puściła lonży przez.. 100 metrów. 

Czekałam ze spokojem aż mi zaproponują wprowadzanie. Zrezygnowane zgodziły się. Zapytałam czy mają ogłowie z wędzidłem. Te zdziwione, powiedziały, że tak. Założyłam ogłowie na lonżowniku. Polonżowałam gagatka tak żeby się zmęczył i wyszliśmy. Stawał tak dęba, że prawie poleciał na plecy na płot. Wystarczyło mi 5 minut szkoły, dla takiego asa i do koniowozu wszedł sam. Bez szarpania, bez stawania dęba i kopania i bez sedacji. Zaznaczam, że koń się nie bał, a winę za jego zachowanie ponosi właścicielka z jej nastoletnią córką, które nie potrafiły tego konia wychować. 

1. STAWANIE DĘBA



Jak nazwa sama wskazuje. Koń żeby stanąć dęba, musi.. stać. Nie pozwalajmy mu na zatrzymywanie się.

Koń staje dęba przy prowadzeniu. 

Takie konie prowadzimy w ręku, najlepiej w rękawiczkach, na lonży i z bacikiem do ujeżdżenia (110-120cm). Kiedy staje dęba - luzujemy trochę lonże żeby mieć miejsce dla siebie na ucieczkę i żeby nam nie wyrwał ręki. Podnosimy rękę do góry uważając żeby lonża nie zaplątała się o jego przednie nogi. Lonży nie trzymamy pod głową konia, a kierujemy ją w stronę szyi. Kiedy koń stanie. Ustawiamy się jak do lonżowania (ale bliżej konia oczywiście) i machamy bacikiem żeby ruszył do przodu. Przy każdym zatrzymaniu reagujemy od razu, żeby nie pozwolić mu się wspinać.

Takie konie ze względów bezpieczeństwa lepiej prowadzić na ogłowie z wędzidłem z odpiętymi wodzami.

Koń staje dęba podczas jazdy.

Tu musimy sprawdzić, czy kwestia nie leży w bólu pleców czy niedopasowanym sprzęcie. 

Tu również nie pozwalamy na samodzielne zatrzymywanie się. Warto od razu machnąć bacikiem za zadem. Niektóre konie mogą wtedy oddać z żadu, warto cmokać i wtedy pogonić bacikiem. Kiedy koń już stanie dęba, pochylamy się do przodu, głowę trzymamy z boku szyi konia i ręce kierujemy w stronę wędzidła do góry. Jeśli czujecie, że koń się przechyla - szybko z niego zeskakujecie. 

W większości przypadków jeśli nie jest to przez ból lub niedopasowany sprzęt, koń po prostu pokazuje w ten sposób bunt. Wasze sygnały dla niego mogą być niejasne lub wymagacie od niego za dużo. Warto wrócić do mniej wymagających ćwiczeń i stopniowo próbować osiągnąć przez was zamierzony cel. 

2. KOPANIE Z ZADU

Z ziemi

Jeśli koń w was kopie podczas prowadzenia z ziemi - to bardzo zły objaw. Koń jest po prostu niewychowany, a całkowitą winę za coś takiego ponosi jego właściciel. 

Ustawiamy się jak najbliżej jego łopatki, uważamy żeby nie wlazł wam na nogi. Warto takiego prowadzić na lonży z bacikiem. W momencie kopania w was niestety, ale powinniśmy albo mu dać bacikiem na zad lub jeśli się da - pogonić go kłusem i zacząć lonżować. Pracę z takim koniem należy zacząć od podstaw. Musicie wyrobić sobie pozycję. Nie pozwalamy na wyprzedzanie się podczas prowadzenia, ćwiczymy z koniem żeby nas akceptował w swojej bliskiej strefie, nie pozwalamy na wyrywanie kopyt czy walczenie z nami podczas jazdy. Koń musi znać jasne zasady, jak w stadzie.

Podczas jazdy

Szczerze jest to najłatwiejsze do wysiedzenia razem z dębowaniem wśród wszystkich wybryków koni. 

Jeździłam konia, który przy zagalopowaniu tak się ekscytował, że jego zadnie nogi miałam prawie nad głową. 

Tu też sprawdzamy czy nie jest to oznaka bólu lub dyskomfortu. Niektóre konie po prostu tak "wyrażają siebie". Warto takiemu gagatkowi spuścić trochę energii na lonży przed jazdą.

Podczas jazdy kiedy koń tak robi, przechylamy plecy do tyłu, ręce zostawiamy w tym samym miejscu, opieramy ciężar na strzemionach. 

W większości przypadków konie robią to kiedy coś je ugryzie, przy zagalopowaniu, po skoczeniu przeszkody. 

Kiedy zwierzę robi to nagminnie przy każdej możliwej okazji można klepnąć go bacikiem w zwad w momencie kiedy kopie w powietrze. 

Warto robić dużo przejść - szczególnie kłus-galop żeby skupić konia na pracy. Po kilku jazdach powinien ogarnąć się ze wszystkim. Jeśli nie wystrzeli z zadu trzeba go jak najszybciej pochwalić i pogłaskać. 


3.WYSKAKIWANIE Z 4 NÓG DO GÓRY 


Najcięższe do wysiedzenia, bo konie zazwyczaj po tym potrafią jeszcze oddać z zadu i wtedy nie ma przebacz, ale fizyka działa i lecimy z konia na ziemię. 

Jeśli nie przyczyną ból lub dyskomfort, takiego konia po prostu trzeba mocno wybiegać. Jak najdłużej na padoku. Lonża przed jazdą i najlepiej wprowadzić w trening galopy kondycyjne. 

Jeśli koń robi to podczas prowadzenia, wystarczy go pogonić jak na lonży do przodu i popuścić lonże. 



4.PŁOSZENIE SIĘ

Z takim koniem musicie ćwiczyć zaufanie i być jak najbardziej spokojni. Warto go odczulać na różne rzeczy. Lonżować w miejscu na placu, którego się boi. Warto takiego konia zabierać raz na jakiś czas na trening do innej stajni, żeby zrozumiał, że te straszne rzeczy go przy was nie zjedzą żywcem. Jest to mozolna praca, ale bardzo dużą zmianę zauważycie już po miesiącu codziennych treningów pod tym kątem. 

Możecie zastosować suplementy uspokajające jak tryptomag czy płyn easy ride podawany do pyska.

5. GRYZIENIE

Koń w ten sposób próbuje z wami ustalać hierarchię. Jak zauważycie przy wprowadzaniu nowego konia na padok do strata ten często może być gryziony przez inne konie i wtedy wraca do boksu jak po wojnie. 

Kiedy mnie próbuje użreć koń to po prostu mu oddaję. Uszczypnięcie w łopatkę lub z dłoni pasknięcie w pysk. Tu przyczyna jest nie w samym gryzieniu, a tym, że pozwalacie żeby koń się rządził przy każdej możliwej okazji jak: wyprzedzanie podczas prowadzenia, przygniatanie was, wbieganie na was, wyrywanie nóg podczas czyszczenia itp. 

Podczas wsiadania jeśli koń gryzie, przytrzymajcie krócej wodze po przeciwnej stronie żeby koń was nie dziabnął. 


Kiedy wezwać weterynarza do konia? Profilaktyka zdrowia koni

 Często spotykam się z tym, że początkujący właściciele koni wzywają weterynarzy do bardzo błahych spraw. Więc, kiedy należy rzeczywiście wzywać weterynarza? Kiedy trzeba wezwać go jak najszybciej?



1. Profilaktyka

SZCZEPIENIA

Co roku jeśli koń nie startuje powinniśmy konie szczepić na grypę. Popularne są łączone szczepionki grypa-tężec. Raz na dwa lata jeśli szczepimy oddzielnie, co się teraz rzadko zdarza, musimy wykonać szczepienie na tężec. 

Szczepienia są zapisywane z wklejaną naklejką do paszportu. Konie które chodzą zawody muszą mieć szczepienia co 6 miesięcy. 

Jeśli koń nie był szczepiony ponad rok, trzeba zrobić "bazówkę’, czyli szczepienie bazowe.

Szczepimy jednego dnia, miesiąc później drugi raz i trzeci raz pół roku później. Wtedy od ostatniego szczepienia szczepimy co roku. Musicie pilnować tych terminów. 

Szczepienia wykonuje tylko lekarz weterynarii. 

ODROBACZANIE



Zapisujcie jakimi w danym roku pastami był odrobaczany koń. W ciągu roku powinniśmy odrobaczać minimum dwa razy, jeśli zmienia często stajnie to 3 razy do roku. 

Odrobaczamy pastami w okresie marzec-kwiecień oraz wrzesień-październik. 

Skład past musi się zmieniać. Raz podajemy iwermektynę, innym razem dwuskładnikowe itd. Weterynarz zawsze zapyta was czym ostatnio był odrobaczany koń i sam zaproponuje kolejny skład pasty. 

Pasty kupujecie u swojego lekarza weterynarii. 

Jak podawać pastę?

Wyciągamy z pudełka, na tłoku macie zaznaczone kilogramy. Jeśli nie wiecie ile mniej więcej może ważyć wasz koń, zapytajcie weterynarza na wizycie. 



Przekręcacie to kółko co leży na tłoku i przesuwacie je w ten sposób aż dojdziecie do oznaczenia wagi swojego konia.  



Pozwala to zatrzymać tłok po wciśnięciu pasty na odpowiedniej ilości. 

Zakładacie kantar, otwieracie pastę, otwieracie pysk konia jak przy zakładaniu ogłowia i wciskacie pastę mu pod język. Warto szybko zamknąć pysk konia dłonią, bo może wypluć pastę. 

Po odrobaczaniu trzeba wyrzucać cały boks, zdezynfekować go, zbierać kupy z padoków. 

Wszystkie konie na raz w stajni powinny być odrobaczane w tym samym czasie. 

Pasty najlepiej podawać wtedy kiedy dni są zimne. 

ROBIENIE ZĘBÓW 

Wzywamy weterynarza co roku do robienia zębów. Zęby koni cały czas rosną, mogą stać się ostre i koń może albo pociąć sobie policzki lub język, może niechętnie jeść, mogą pojawić się problemy z przyjęciem wędzidła. 

Weterynarz pod sedacją tarnikuje zęby (zajmuje to około 15-20 minut). Musi sprawdzić czy nie występują jakieś problemy typu ułamania, luźny ząb, wilczaki, próchnica itp. Musicie dla niego przygotować wiadro z ciepłą wodą do płukania pyska oraz lonżę do zawieszenia na wejściu boksu, żeby położyć na niej głowę konia.

Czasami wystąpią większe problemy jak konieczność usunięcia zęba w klinice. 

U lekarza możecie zakupić leki, które zawsze powinny być w stajni ; np. Leki na kolkę (biovetalgin/pyralgivet), buscopan, możecie wziąć receptę na no-spę w ampułkach, kupić maść na rany. Jeśli koń choruje np. na astmę regularnie uzupełniacie apteczkę o sterydy (dexametazon itp.)

Raz do roku warto robić badania krwi. 


DO JAKICH SCHORZEŃ NIE WZYWAMY LEKARZA?

Ropa w kopycie - jeśli koń nie ma z tym notorycznie problemu, nie potrzebujecie lekarza. Do tego jeśli nie macie doświadczenia wzywacie kowala, który znajdzie miejsce z ropą i wytnie dziurę żeby ropa szybciej znalazła ujście. Kupuję się wtedy okłady animalintex, robicie buty z watą zamoczoną w jodynie, okłady z ciepłych otrębów. 

Weterynarz do ropy będzie potrzebny jeśli koń będzie miał podwyższoną temperaturę, stanie się apatyczny, kiedy pojawi się zmniejszony apetyt. Rzadko się to zdarza, ale trzeba mieć to na względzie. 

Gnijące strzałki- nie jest to typowo choroba. Gnijące strzałki wynikają z braku regularnego czyszczenia i mycia kopyt, złej diety, mokrego podłoża na padoku. Z gnijącymi strzałkami poradzicie sobie sami lub z pomocą kowala. Wystarczy raz lub dwa razy dziennie czyścić kopyta, umyć je. Następnie zastosować preparat typu keralit na strzałki lub pasty z siarczanem miedzi, płukanie lekkim roztworem nadmanganianu potasu, preparaty leovet lub absorbine. 

Płytkie rany- rany lekkie po ugryzieniach, przetarcia. Jeśli rana nie jest głęboka i nie krwawi mocno, to nie jest do szycia. Z drobnymi ranami możecie sobie poradzić przy odrobinie krwi - przepłukujemy solą fizjologiczną, nakładamy Prontosan żel. Przy braku krwi nakładamy obficie maść kocha lub maść ze srebrem koloidalnym. 

Ukąszenia owadów - jeśli koń nie ma duszności, podwyższonej temperatury, nie stał się apatyczny to do ukąszeń nie wzywamy weterynarza. Możecie nanieść na nie żel na ukąszenia z you&your horse lub fenistil z apteki. 

Wycieranie ogona - wystarczy konia odrobaczyć, umyć ogon i nakładać na niego preparaty przeciwko wycieraniu ogona np. z leovetu czy MTG.

Opuchlizna na wicherku na brzuchu - na 90% jest to ukąszenie przez meszki. Myjemy brzuch manusanem, zabezpieczamy fenistilem. Stosujemy derki siatkowe z klapą na brzuch i spraye na owady. Nie trzymamy konia na padoku w najgorszych godzinach atakowania meszek (18-19;00). 

Syndrom wody fekalnej - Niektórym koniom wprost mówiąc leci "woda z tyłka". Nie ma jeszcze w weterynarii skutecznego sposobu na diagnostykę tego schorzenia ani ustalonego leczenia. Jeśli wiecie, kupując konia, że ma tak od zawsze i nie stało się to nagle, nie musicie wzywać lekarza. Takim koniom podaje się probiotyki, drożdże,elektrolity i ewentualnie suplementy na uspokojenie. Może się to stać po pierwszych padokowaniach na trawie. Zazwyczaj syndrom ten mają konie temperamentne, denerwujące się od wszystkiego. 

Pęknięcia na kopytach- Tym powinien zająć się kowal, należy wzywać go regularnie i podawać suplementy na kopyta.

Opoje- Okrągła opuchlizna pojawiająca się po większym wysiłku lub kiedy koń długo stoi w boksie. Znika przy zastosowaniu wcierek i masaży z wody z węża.

Gubienie sierści głównie na nogach i plechach- To w większości przypadków świerzbowiec, schorzenie pojawia się najczęściej po okresie zimowym. Błoto i brud robi swoje, brak prania derek tak samo. Myjecie nogi manusanem (zostawiacie go chwilę na sierści) szorujecie szczotką i spłukujecie, wycieramy wszystko do sucha. Po tygodniu powinno wrócić do normy, jeśli nie - wzywacie lekarza.

Gruda- Z tym powinniście poradzić sobie sami. Zmieniacie padok na inny, jeśli nie macie możliwości to wydzielacie kwaterę, gdzie jest najmniej błota i posypujecie ziemię proszkiem do suchej dezynfekcji jak Dezosan. Nogi myjecie codziennie manusanem, nakładajcie maści jak C&D&M na grudę. Przed wypuszczeniem konia na padok musicie nakładać tą maść. Kiedy koń wraca do boksu to ją zmywacie i zostawiacie suche nogi na noc. Zazwyczaj tydzień do półtora tygodnia wystarczy żeby wszystko zaczęło się goić. Kiedy gruda się sączy i nie dajecie rady jej się pozbyć samodzielnie - wzywacie lekarza. Poda w większości przypadków szczepionki. 

Zadławienia- Kiedy koń kaszle, wyciąga głowę do przodu i leci mu ślina z pyska. Ciągnięcie głowę do przodu i w dół. Masujecie przełyk po całej długości. Powinno pomóc w ciągu 5 minut. Jeśli nie ma rezultatów a jedzenie wypływa koniowi nosem - wzywacie szybko lekarza. 

Kiedy wzywamy weterynarza, a nie jest to bardzo pilny przypadek ?

Nie musicie się stresować wizytą dopiero za kilka dni jeśli koń:

1. Kaszel- Sami możecie rozpocząć podawanie suplementów na kaszel (herbatki z green horse na kaszel, mieszanka zazula na kaszel, leovet hamba vet, bronchi z over horse), witaminy, suplementy na odporność, mesz, zacznijcie zlewać siano wodą przed karmieniem, trzymajcie konia na padoku. 

To dotyczy sytuacji kiedy koń ma tylko kaszel, bez silnych duszności, bez pompowania brzuchem.

Może być to astma, może być to przeziębienie, zapalenie worków powietrznych, zaczynające się zołzy lub inne schorzenia. 

2. Kulawizna - Jeśli koń normalnie obciąża nogę a nie trzyma jej w powietrzu (jeśli to nie ropa) kiedy stoi to możecie sprawdzić na lonży, na którą nogę kuleje, która noga grzeje. Jeśli jest opuchlizna róbcie masaż polewając zimną wodą grzejącą nogę, następnie zastosujcie ścierki z MSM chłodząco-rozgrzewające. Nie jeździmy wtedy konia, dajemy mu odpoczynek, nie wypuszczamy na wielki padok tylko na wydzieloną kwaterę na płaskim terenie. 

Taka kulawizna może być to zerwanie ścięgien, zapalenie ścięgien itp. Koń wytrzyma kilka dni do wizyty weterynarza.

3. Ochwat- Jeśli zauważycie, że koń przybiera postawę jak przy ochwacie, leży, tętnicę palcowe mu walą jak po maratonie - szybko wzywacie lekarza. Okładajcie nogi lodem, konia jak wstanie postawić w zimnej wodzie z lodem. Lekarz musi podać kroplówki oraz leki. Im szybciej zareagujecie tym większa szansa, że nie dojdzie do zmian w rotacji kości kopytowej. 

Kiedy trzeba wezwać lekarza jak najszybciej? 

Kolka- Z tym nie możecie czekać, aż samo przejdzie. Weterynarz musi być jak najszybciej. Jeśli jeden nie odbiera telefonu dzwonicie nawet do 20 kolejnych. Kiedy nikt nie może przyjechać, podajecie leki przeciwbólowe i rozkurczowe, zawozicie konia do kliniki. Kolki są śmiertelne. 

Schorzenia oczu- Kiedy koń przymyka oko, łzwawi, pojawia się ropny wyciek, duża opuchlizna. Weterynarz musi być tego samego dnia. Im szybciej zareagujecie tym lepiej dla konia.

Złamania- Kiedy koń skacze na 3 nogach, stojąc nie obciąża nogi, a nie jest to ropa w kopycie, wzywacie lekarza jak najszybciej. 

Głębokie rany- Rany do zszycia muszą być zszyte jak najszybciej macie na to 3-6 godzin od zdarzenia. 

Duszność- Jeśli nie macie pożyczyć od kogoś sterydu, musicie wezwać lekarza jak najszybciej. Konia wyprowadzić ze stajni na świeże powietrze.  


środa, 12 marca 2025

Jakie preparaty dla koni? Podstawowe preparaty do pielęgnacji koni, które polecam.

 Polecę wam tylko sprawdzone i stosowane przeze mnie na codzień preparaty do pielęgnacji koni.

1.Podstawowe preparaty do pielęgnacji koni 



Szampony gallop

Albo zwykły z odżywką albo wzmacniające kolor z henną. Pomarańczowy dla kasztanów, niebieski dla siwych.


C&D&M odżywka do grzywy i ogona

Stosuję codziennie na grzywę i ogon oraz po wyczyszczeniu konia  - spryskuję go całego, czekam chwilę i wcieram w sierść miękką szczotką albo ręcznikiem. 

Powoduje, że włos jest sypki i się tak nie plącze, a do sierści nie przykleja się tak piasek i brud. 








Leovet 5 ***** Striegel Detangler

Stosuje naprzemiennie do grzywy, ogona i sierści z C&D&M.

Nie rozpyla jak ten powyżej na "mgiełkę".

Długo utrzymuje poślizg na ogonie.








Ponownie firma C&D&M olej do kopyt


Stosuje po myciu na jeszcze wilgotne kopyta







Veredus Honey Hoof

Bardzo lubię ten balsam do kopyt, super się go rozprowadza, fajnie nawilża kopyta.  Największym plusem jest konsystencja.








Preparaty do strzałek

Absorbine Hooflex i Keralit do strzałek

Jedno i drugie działa bardzo dobrze. Stosuję te preparaty od lat.









Jazda konna i błędy, jak je poprawić? Tricki jak lepiej jeździć konno



Dzisiaj trochę porad od trenera jazdy konnej. 

Czyli kilka porad jak lepiej jeździć konno.

Jeśli będziecie się stosować do tych porad to gwarantuję wam poprawę w jeździe.



1. Dosiad

Z dosiadem jest tak, że jeśli źle macie ułożone różne partie ciała, źle wyważony środek ciężkości to koń nie będzie ani ustawiony ani rozluźniony a wymaganie od niego czegokolwiek będzie bardzo ciężkie.

Dla zobrazowania jedną z osób, które trenowałam wsadziłam na konia zrobionego do CC klasy w ujeżdżeniu i szybko okazało się, że nie może jechać prosto a koń idzie tylko bokiem, bo dziewczyna krzywo siedziała. 



Kilka zasad;

-Od twojej głowy do Pięty musi biec pionowa linia.

-plecy prosto (staraj się łączyć łopatki ze sobą)

-czubek głowy ciągnij do góry

-patrz przed siebie

-ramiona i łokcie ciągnij w dół 

-łokcie przy ciele, zgięte

-nadgarstki luźne, kciuk musi być u góry poziomo do ziemi, dłonie zaciśnięte w pięść ale nie trzymaj ich na siłę 

-luźna miednica

-środek ciężkości utrzymuj po środku ciała, nie siedź typowo na pośladkach, ciężar musi być odrobinę "przed nimi"

-nogi luźno przy bokach konia

-kolano luźne, ciągnij w dół 

-ciężar stóp musi opierać się na  śródstopiu (pod palcami)

-nie ciągnij pięty w dół ani nie zaciskaj konia udami czy łydkami

- łydki muszą być w prostej linii jak biodro


Jeśli będziesz kilkadziesiąt razy przypominać sobie te zasady w ciągu jazdy, to samoistnie będziesz się poprawiać co polepszy twój dosiad. 


Najczęstsze problemy z dosiadem i jak je rozwiązać:

1. Latające ręce -" przyklej się" małymi palcami do przedniego lęku siodła i ich nie odrywaj

2. Garbienie - pilnuj złączonych łopatek (wyobraź sobie jakby ktoś ciągnął cię za ramiona do tyłu) i ciągnij czubek głowy w niebo 

3. Brak równowagi - ćwicz w stępie przejścia typu ; stań w strzemionach na 3 kroki, zrób później półsiad i znowu usiądź w siodle 

4. Latanie w siodle - skróć strzemiona, czasami pojeździj trochę bez strzemion

5. Latająca łydka - ćwicz stanie w strzemionach w kłusie (ciężar opieraj na śródstopiu, ciągnij czubek głowy w niebo, wypchnij lekko biodra do przodu)

6. Wypadające strzemiona- skróć je o jedną dziurkę, ciągnij kolano w dół, przed jazdą rób ćwiczenia rozciągające żeby rozluźnić ciało 

Najlepiej jeśli jeździcie z rodzicami to niech was nagrywają i sprawdzajcie czy wasz dosiad wygląd jak najbardziej podobnie do tego z powyższego zdjęcia. 


Nie trzymamy rąk jak małpa podczas jazdy, nadgarstki mają być proste, nie złamane

2.Jak reagować kiedy koń tak robi?

1. Wyrywanie wodzy, wyciąganie z siodła - wodze lekko na kontakcie, przyklej je do przedniego łęku i dodaj łydkę

2. Obniżanie głowy, uwalanie się na przodzie- możesz zrobić to co powyżej lub ustępowanie od łydki 

3. Opieranie się konia na "jednej wodzy" - skróć tą na której jest "pusty" drugą poluzuj i zacznij jeździć ósemki oraz żucie z ręki 

4. Brykanie, wyskok z czterech - najpierw sprawdzamy czy koniowi nic nie dolega (wrzody, niedopasowany sprzęt) jeśli robi to "bo tak" polecam przed jazdą wylonżować a podczas bryknięcia zachować jak najbardziej prostą sylwetkę 

5. Stawanie dęba - poluzować trochę wodze, przytulić się do szyi od boku i nie pozwalać się zatrzymywać następnym razem. Koń żeby stanąć dęba, musi się zatrzymać. 

6. Oddawanie z zadu - odchylamy plecy do tyłu i podczas takiego galopu gdzie koń oddaje z zadu robimy ustępowanie od łydki. 

7. Koń nie chce skręcić- skracamy wodze, sprawdzamy swój dosiad czy jesteśmy prosto i przede wszystkim jak mamy ułożone nadgarstki. Żeby koń poprawnie skręcił trzymamy jedną wodzę a tą, gdzie chcemy skręcić robimy pulsacyjne ruchy czyli półparadę tak żeby zobaczyć konia oko (ale nie cały łeb) wtedy dodajemy wewnętrzną łydkę. 

8. Koń nie reaguje na łydkę - od początku jazdy jedziemy na odstawionych łydkach podczas stępa, pilnujemy aktywnego tempa. Jeśli koń zwolni przykładamy delikatnie dwie łydki i na luźnej wodzy prosimy go o zakłusowanie. Brak reakcji - od razu ponownie dodajemy łydki i machnijcie sobie z boku batem, polecam też cmokanie. Pokłusujcie parę kroków i pogłaszczcie konia, dopiero wtedy przechodzimy do stępa. Powtarzamy do skutku. 

9. Koń wybija, jest toporny i mało skrętny - robimy koła, częste zmiany kierunków, cofanie, ustępowanie, żucie z ręki, wężyki i ósemki ile tylko wlezie. Wystarczy go rozluźnić przez rozciąganie. 

10. Koń nie chce zagalopować tylko rozpędza się w kłusie- jeśli wasz dosiad jest dobry i potraficie to wysiedzieć, warto przejść do stępa, ponownie zakłusować i pilnować normalnego kłusa. Za każdym razem kiedy koń się rozpędzi znowu zwolnić albo wjechać na koło żeby go uspokoić. Nie pochylajcie się do przodu. Jeśli nie ma wciąż reakcji podczas kilku kroków kłusa ćwiczebnego dodajcie pomoce do zagalopowania i cmoknijcie lub dodajcie bacik. Wasza reakcja musi być od razu, nie pozwalajcie się rozpędzać a kiedy zagalopuje to pochwalcie. 

11. Koń pędzi w galopie - albo robimy półsiad i dajemy się wybiegać albo wjeżdżamy na koło i robimy przejścia kłus- galop kilka razy.

12. Koń nie chce wydłużyć kroku - wystarczy go rozluźnić i porozciągać oraz robić ćwiczenia wyczulające na łydkę, zakładając, że wasz dosiad jest dobry

13. Koń się potyka - brak mu równowagi, warto poćwiczyć lonżowanie na drągach, chody boczne, ustępowanie, skoki wskok-wyskok. 

14. Koń się płoszy - podjechać w to miejsce gdzie się boi stępem, jak nie ucieknie to pogłaskać, mówić spokojnym głosem, porobić w tym miejscu ćwiczenia w stepie (koła, cofanie, zwrot na przodzie, zwrot na zadzie i zająć go robotą)

15. Koń idzie z pyskiem w chmurach - skrócić wodze, porobić ustępowania, ćwiczyć ustawienie do wewnątrz i na zewnątrz jadąc po kole



Warto ćwiczyć w domu ustawienie dosiad przed lustrem na taborecie. Podczepcie sznurki do krzesła przed wami i trzymajcie je jak wodze ustawiając dosiad jak na obrazku na początku postu, możecie tak ćwiczyć anglezowanie. Warto dużo się rozciągać i ćwiczyć nogi oraz brzuch, mięśnie wam ułatwią jazdę.

Jak znaleźć dobrą stajnię dla dziecka? Po czym poznać dobrego instruktora jazdy konnej?

 

Ile ja się naoglądałam patologii w polskim jeździectwie, to się w głowie nie mieści. 

Jeździłam po wielu stajniach w Polsce jako transport koni czy instruktor. 

Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak tragiczne są warunki, w których ich dziecko uczy się co to jeździectwo i zdobywa wiedzę o koniach.


Żeby nie wspierać istnych patologii opiszę dokładnie po czym poznać dobrą stajnie i dobrego instruktora.


Po czym poznać dobrą stajnię?




1. Dobra stajnia to czysta stajnia. Jeśli śmierdzi w niej amoniakiem i tygodniowym obornikiem - uciekajcie. 

2. W dobrej stajni boksy powinny mieć minimum 3x3m lub więcej metrów. Jeśli widzicie wysokiego, długiego konia, któremu stojąc w boksie 20cm za zadem brakuje do ściany - uciekajcie

3. Niski sufit, mało przewiewna i ciemna stajnia - uciekajcie



4. Wąski korytarz, że koń ledwo przejdzie, betonowe żłoby w boksach jak w przedwojennych stodołach - uciekajcie

5. Jeśli zauważycie, że konie przez większość czasu (powyżej 2 godzin) nie jedzą siana a wpierdzielają słomę spod siebie - uciekajcie

6. Jeśli konie dostają owies lub paszę w ilości wiader budowlanych - uciekajcie, bo takie osoby nie mają pojęcia o dobrostanie koni

7. Jeśli w boksach słomy i obornika jest na prawie metr od posadzki - uciekajcie

8. Jeśli konie są wypuszczane na wybiegi tylko na kilka godzin - uciekajcie 

9. Jeśli konie chodzą pod siodłem 2 godziny z rzędu na jazdach lub pracują po więcej niż 2 godziny dziennie pod siodłem w ciągu dnia - uciekajcie

10. Jeśli czapraki są mokre, przepocone i zakładane na konie - uciekajcie

11. Jeśli pod siodła zakładane są filcowe podkładki lub jeździ się bez czapraków - uciekajcie 

12. Jeśli stajnia organizuje 3 godzinny teren w siodle - nie wspierajcie finansowo takich miejsc (dla człowieka super sprawa, dla konia gwarancją bolesnych wrzodów żołądka i stres)

13. Jeśli na placu do jazdy piasek jest kopny jak na plaży a dodatkowo podczas jazdy się tragicznie kurzy - uciekajcie 

14. Jeśli jeździ się na hali gdzie są ustawione po środku słupy, lub hala ma poniżej 20x40m - uciekajcie 

15. Jeśli konie mają rany od wędzidła, ostróg, rany pod siodłem i chodzą dalej na jazdy - uciekajcie

16. Jeśli konie wykazują ból - brykają jak szalone pod siodłem, przy dopinaniu popręgu tupią lub podgryzają, uginają plecy pod naciskiem a są dalej użytkowane - uciekajcie

17. Jeśli konie kuleją a instruktorzy mówią "ten koń tak ma" ten koń jest stary" - uciekajcie

18. Jeśli u konia są ewidentnie widoczne żebra - uciekajcie 

19. Jeśli koń kaszle cały czas na jeździe, macha głową jak szalony podczas jazdy - uciekajcie 

20. Jeśli konie mają długie kopyta, to znaczy, że stajnia nie wzywa regularnie kowala - uciekajcie 


21. Wybiegi dla koni nie mogą być wielkości dwóch boksów, a istną patologią jest wypuszczanie 6ciu koni na kawałek 20x20m- uciekajcie
22. Jeśli konie na wybiegach nie mają wody, lub siana albo postawiony jest podniety mokry balot siana na środku błotnistego padoku - uciekajcie


Po czym poznać dobrego/ złego instruktora jazdy konnej?

1. Jeśli jazdy są prowadzone przez nastolatki lub ledwo 20 letnie dziewczyny - uciekajcie (mówię z doświadczenia, rzadko jakaś 20 latka ma tyle wiedzy i doświadczenia żeby dobrze prowadzić treningi)

2. Jeśli instruktorka połowę jazdy siedzi w telefonie - uciekajcie 

3. Jeśli konie zawsze są przygotowane do jazdy, a wasze dziecko w ciągu kilku lekcji dalej nie potrafi samodzielnie osiodłać konia - uciekajcie

4. Jeśli na placu jeden instruktor prowadzi jazdę na której jest powyżej 4 koni - uciekajcie (wasze dziecko niczego wartościowego się tam nie nauczy)

5. Jeśli instruktorka rzuca tylko komendami "kłus- galop - koło - zmiana kierunku" i nie poprawia uczniów - uciekajcie

6. Jeśli jazdy są monotonne i każda wygląda tak samo - uciekajcie

7. Jeśli wasze dziecko jeżdżąc 2 razy w tygodniu po pół roku nie galopuje samodzielnie - uciekajcie

8. Jeśli dzieci jeżdżą zgarbione z luźno wiszącą wodzą, mają złamane a nie w prostej linii nadgarstki, jeżdżą z wypiętym "kaczym kuperkiem", galopują od dłuższego czasu a w kłusie ćwiczebnym latają jak worek ziemniaków, konie mają założone wypinacze lub inne badziewia - uciekajcie 

9. Jeśli jedyne komendy instruktora to "Pięta w dół, wyprostuj się, łyda,łyda dodaj łydkę" - uciekajcie

10. Dobry instruktor skupia się na uczniach, cały czas ich poprawia żeby odpowiednio siedzieli w siodle

11. Jeśli konie nie reagują na łydki, a ruszenie ich graniczy z cudem - dopiero jak instruktor cmoknie lub machnie batem - uciekajcie

12. Jeśli konie po komendzie "kłus" kłusują same pomimo braku reakcji jeźdźca a instruktor nie reaguje - uciekajcie

13. Jeśli instruktor jeździ jak małpa (złamane nadgarstki, garbi się, lata mu łydka podczas jazdy, kopie konie, lata w siodle jak worek ziemniaków) - uciekajcie

14. Jeśli nie widzicie progresu u swojego dziecka - uciekajcie (jak po kolei powinny mniej więcej wyglądać jazdy opisałam w innym poście na blogu)

15. Jeśli instruktorka zasuwa codziennie w białych bryczesach, paznokcie ma jak stąd na księżyc - uciekajcie (typowa ostra rekreacja, która wyglądem próbuje robić z siebie specjalistę)

16. Jeśli instruktor nagminnie bije konie - uciekajcie

17. Jeśli instruktor drze się i wyzywa dzieci - uciekajcie

18. Jeśli instruktor faworyzuje niektóre dzieci i jest to widoczne - uciekajcie 

19. Jeśli instruktor nie potrafi wykonywać nic poza step-kłus-galop i skoczenie ledwo 100cm pojedynczej przeszkody - uciekajcie, bo jest to rekreacja koszmarna

20. Jeśli instruktor się wymądrza a nie wie jak wyegzekwować coś od konia - uciekajcie

Nikt nie musi być sportowcem, ale wykonywanie elementów z małych klas (L,P) takich jak ustępowanie od łydki, jazda na kontakcie, żucie z ręki, rozluźnienie konia, skrócenie jego chodów, wydłużenie kroków podczas chodu, skakanie parkuru 100cm (ekstremalne podstawy). To niczego wartościowego nie nauczy waszego dziecka, 

(Te terminy również zostały opisane na blogu, jak powinny wyglądać)

Stajnia musi być czysta, konie nakarmione, nieprzeforsowane, zadbane, wyprowadzane minimum 8 godzin na wybieg, sprzęt zadbany, urozmaicane jazdy, dzieci muszą być nauczone podstaw obsługi konia (prowadzenie, czyszczenie, siodłanie). 

Niestety 80% stajni to ostra rekreacja. Wiedzy tam brak, doświadczenia brak. Bazowanie na tym, że ktoś ma konia więc się musi znać - jest błędne. To, że ktoś galopuje albo "skacze" 50 cm (50cm to koń przebiega a nie skacze) nie oznacza, że się zna. 

RAO/ astma u koni - co to jest? Jak leczyć i zapobiegać? Wszystko o RAO u koni.


Co to jest RAO u koni?


Rao to już nieaktualna nazwa od chyba dwóch lat. W tym momencie mamy "syndrom astmy u koni" lub "syndrom końskiej astmy".                                         
Lata temu (chyba z ponad 10lat) nazwa brzmiała "COPD".W skrócie jest to choroba płuc u koni, jak ludzka astma. Powoduje wydzielanie wydzieliny przez czynniki drażniące jak alergeny czy amoniak. Takie konie mają duszności, kaszlą i niestety szybciej umierają przez niewydolność płuc. 


Skąd się bierze astma u koni? Jak do niej dochodzi?

Według najnowszych badań astma u koni jest genetyczna, dlatego nie można rozmnażać koni z tym schorzeniem. 

Astmy konie mogą dostać przez trzymanie ich w nieodpowiednich warunkach, skarmianie zakurzonym sianem, stanie w stajni, gdzie śmierdzi obornikiem i amoniakiem. Do astmy może doprowadzić przechodzenie przez jakąś chorobę płuc i dodatkowo nie zapewnienie odpowiednich w tym czasie warunków (wypisanych powyżej). 

Na podstawie badań, które zostały mi przedstawione na szkoleniach można sugerować, że główną przyczyną astmy jest alergia na roztocza znajdujące się w kurzu. 



Objawy końskiej astmy:

-kaszel (zazwyczaj wzmożony podczas jazdy czy poganiania konia na lonży), pojedyncze pokasływanie w boksie, kaszel przy wilgotnej pogodzie

-duszność (jeśli koń do tej pory miał 8 oddechów na minutę w spoczynku, a nagle ma ich 12, to już zaczyna się u niego duszność)

-chudnięcie

-niechęć do jedzenia (głównie suchej paszy)

-wydzielina z nosa (więcej przezroczystej wydzieliny lub tym bardziej biały, gęsty katar)

-spadek wydajności podczas treningu, spadek kondycji 

-częste parskanie, "mokry nos"



Leczenie końskiej astmy:

Astma niestety jest chorobą nieuleczalną i co najgorsze, według najnowszych badań jest chorobą postępującą. Im koń będzie starszy tym gorzej z nim będzie. 

Leczenie opiera się tylko na leczeniu objawów. 

Mój sprawdzony sprawdzony sposób na przestrzeni wielu lat doświadczenia z końmi z "RAO":

1. Badanie endoskopowe - bronchoskopia. Żeby sprawdzić czy nie ma porażenia, zaczerwienienia, śluzu itp.

2. Regularne badanie oddechu (kilka razy w tygodniu). Koń powinien mieć 8-12 oddechów na minutę. Zazwyczaj mają 8-10. Wejście powyżej normy nawet o 2 oddechy może na, już sugerować, że coś zaczyna się dziać. 

3. Badanie BAL - sprawdzenie w jakim stopniu astmy jest koń. Weterynarz pobiera popłuczyny do badania. 

4. Badanie krwi na alergeny (tylko i wyłączenie rozszerzone!) - badanie alergii wziewnych, pokarmowych i na owady/roztocza. Badanie to musimy powtarzać przed rozpoczęciem każdej kolejnej kuracji na odczulanie. Nie wystarczy zbadać konia tylko raz na alergeny jak to często gęsto piszą różni ludzie na grupach na Facebooku. 

5. Odczulanie - odczulanie jest to szczepionka podskórna, która jest przygotowana na podstawie wyników badań krwi na alergeny. Szczepionka to mała fiolka, otrzymujemy ją z cienkimi 1ml strzykawkami. 

Odczulanie stosujemy tylko i wyłącznie w momencie kiedy zmienimy warunki w jakich stoi koń oraz jego diety opierając się na badaniach na alergeny. 

Odczulanie polega na podawaniu szczepionki raz w miesiącu w ilości zamieszczonej na ulotce do szczepionki. Odczulanie jest na okres 6-9 miesięcy. Po tym czasie robimy ponownie badania na alergeny, ponieważ koń może odczulić się na poprzednie ale dostać alergii na coś innego. 

Zazwyczaj widoczny efekt jest przy 3 serii (po około 3 latach podawania).

5. Leczenie zalecone przez dobrego lekarza weterynarii. 

Standardowo wygląda to mniej więcej tak:

Kaszel -> podawanie ACC 600, zazwyczaj na standardowego konia rozpuszczone 5 tabletek w wodzie dodane do paszy rano i druga porcja w południe. 

Bardzo gęsty katar -> bromheksyna czyli np. Proszek "exflow" , dilaterol średnio terapia tygodniowa po dwie pompki rano i dwie wieczorem

Duszność -> steryd (deksametazon) może mieć różne nazwy dexaject, rapidexon, dexashot itp.

Aservo Equihaler - Polecam terapię lekiem na zamówienie z Holandii, wprowadzony pare lat temu do obrotu dla koni. Sporo kosztuje. Terapia 10 dni. Jest to przebadany steryd, który trafia prosto do pęcherzyków płucnych u koni. Przychodzi całe urządzenie, wsadza się je do nosa i naciska w momencie kiedy koń robi wdech. Niestety robił dźwięk taki jakby ktoś zszywał spinaczem i niektóre konie się bały, ale szybko potrafiły się przyzwyczaić. Działa bardzo dobrze i nie trzeba tego konia cały czas nakłuwać. 

Byłam jedną z pierwszych osób w Polsce, które stosowały ten lek u swoich koni po wypuszczeniu go do ogólnego dostępu. 


6.  ZMIANA WARUNKÓW UTRZYMANIA 

Koń się nie poprawi pomimo leczenia toną leków jeśli nie zmienicie mu warunków.

Powielanym błędem przez właścicieli i lekarzy weterynarii jest tekst "koń musi być wolnowybiegowy to się poprawi", "trzeba go postawić na trocinach to się poprawi".

A teraz wam powiem, że z mojego doświadczenia w połowie przypadków wolny wybieg  powoduje zaostrzenie objawów. 

1. Cały czas wystawianie na wilgotne powietrze.

2. Częste osłabienie odporności, ponieważ w Polsce absolutnie nie ma warunków do trzymania koni wolnowybiegowo przez nasz klimat. Mówimy tu oczywiście o standardowych koniach gorącokrwistych a nie topornych hucułkach. 

3. Ciągłe wystawienie na alergeny - jeśli koń ma alergię na trawy typu tymotka a postawimy go w tymotkę na 24/7 to jest to po prostu wykańczanie tego konia. To samo dotyczy alergii wziewnych z brzozy/ wierzby itp. 

Dlaczego nie stawiać konia na trocinach? 

90% przypadków z astmą koni to alergia opierająca się na alergii wziewnej na roztocza w kurzu. W trocinach, nawet odpalonych kilkukrotnie tego kurzu jest masa. Trociny kiepsko wchłaniają zapach amoniaku. 



Jak postępować w przypadku kiedy nasz koń dostanie astmy?


1. Wzywamy weterynarza do badania, musi:

-osłuchać konia (w płucach i tchawicy może usłyszeć szmery)

-wykonać BAL + ewentualnie bronchoskopia jeśli się zdecyduje

-zostawić wam steryd jeśli koń ma duszności 

-przepisze w przypadku kaszlu ACC na 2 tygodnie lub tussicom 


Kiedy wet dostanie wyniki i ewidentnie będą wskazywały na astmę (neutrofile będą bardzo wysokie), umawiacie się ponownie na wizytę weta. Ten musi ponownie osłuchać konia, wykonać bronchoskopie i sprawdzić ilość i wygląd wydzieliny. Przed podaniem sedacji musi pobrać krew do badania na alergeny.

Kiedy przyjdą wam wyniki krwi na alergię (pełną) to prosicie weta o przesłanie ich do wykonania szczepionki na odczulanie. 


Teraz lecimy etapami:

1. Zmiana stajni, na taką, gdzie konie stoją na pellecie, boks MUSI być codziennie sprzątany, nie stawiamy konia nigdy na słomie lub trocinach. Najlepszą ściółką dla koni z astmą jest Pellet oraz torf, nigdy ściółką lniana - też się pyli.  Boks w nowej stajni najlepiej jakby był angielski z otwartym korytarzem (żeby był przewiew ale brak przeciągów).

2. Siano podajemy zlewane w siatce. Nie wierzcie internetowym "specom" i nie moczcie siana po 30 minut czy parę godzin, bo zgnije a wasz koń padnie prędzej od zjedzenia tego. 

Siano zlewamy bardzo mocno wodą żeby po wsadzeniu ręki w środek siana w siatce też było mokre. Siana nie zawieszamy na słońcu tylko w cieniu. Siano można parować ale chodzi o samo pozbycie się kurzu. Konie nie mają w większości "alergii na siano" tylko na roztocza w kurzu, które siano zawiera, bo jest robione maszynowo a nie koszone ręcznie.

3. Koń na wybiegu musi być minimum 8 najlepiej te 12 godzin. Jeśli koń ma alergię na trawy (pokarmową lub wziewną) najlepiej jakby stajnia miała w większości padoki piaszczyste. Latem padok zlewamy wodą żeby nie dopuścić do kurzenia.

4. Absolutnie nigdy nie jeździmy po niezlanym wodą placu latem. 

5. Nie stoimy w stajni, gdzie korytarz jest po karmieniu zamiatany przy koniach w boksach.

6. Derkujemy konia odpowiednio do temperatury. Prosimy kogoś o sprawdzanie parę razy ciągu dnia czy koń się nie przegrzewa lub nie marznie. Każde osłabienie odporności nasila objawy astmy, 

7. Dbamy o odporność podając suplementy, witaminy, konieczny w diecie jest olej z czarnuszki oraz zioła dla koni z RAO (warto podawać miętę, szałwię, anyż, babkę lancetowatą, prawoślaz, eukaliptus, lukrecja, tymianek, podbiał pospolity, echinacea, mniszek lekarski)

8. Robimy inhalacje 10 minutowe przed ruchem (jazda/spacer/lonża) i po ruchu ponownie. Inhalacje z wiadra (gotujemy w 1 litrze wody 9g soli, żeby uzyskać sporo soli fizjologicznej), przy nebulizacji (tylko i wyłącznie działa tu koński nebulizator flexineb (nie dajcie się nabrać innym producentom, bo tamte działają tylko do inhalacji, a do nich wystarczy wam wiadro). Do nebulizatora wlewamy jedną małą fiolkę soli fizjologicznej. 

Inhalacje robimy kilka razy w ciągu dnia jeśli pyli rośliną, na którą ma alergię nasz koń.

9. RUCH - ruch dla koni z astmą jest bardzo ważny, bo tylko wtedy porządnie odkleja się i usuwa wydzielina. Po podaniu acc czy tussicomu - 2 godziny później najlepiej zabrać konia na lekką lonżę z galopem na chambonie (głowa jak najniżej) jeśli koń zaczyna się dusić, przechodzimy do stępa i dajemy złapać oddech oraz odpocząć. Przy duszności nie ganiamy konia ani nie bierzemy na lonże czy tym bardziej pod siodło. 

10. Podajemy sterydy przy pierwszych objawach duszności - nie słuchajcie "internetowych ekspertów" żeby nie podawać sterydów i próbować łagodzić sytuacje ziołami. Prędzej wasz koń się udusi niż to zadziała. Przy skurczu oskrzeli żadne zioła tego nie odwrócą. Kiedy zwiększa się nam oddech ze standardowych 8-12 do 16 - podajemy steryd. Pierwsza dawka 20ml na podanie domięśniowe przy koniu 500-600kg. Sterydy można podawać na dwa plany ; 

- podawanie przez 2-3 tygodnie (pierwsze dawki 20-15 ml codziennie, następnie mniejsze co drugi dzień) nie lubię tej metody

-podawanie przez 7-10 dni pierwsza dawka 20-15ml i podajemy co drugi dzień. Pierwsze 2 dni taka sama dawka, później co 2 podanie zmniejszamy ilość (zazwyczaj 20-20-15-15-12-12-10)

Przy dusznościach nie robimy inhalacji !


11. Jeśli koń kaszle, to nie dlatego, że "coś mu utknęło", "musi odkaszlnąć po staniu w stajni" tylko to znaczy, że coś się dzieje - podrażnienie od wydzieliny/alergenów/ skurcz oskrzeli. Przy pokaslywaniu od razu podajemy leki. Nie czekamy aż koń zaleje się wydzieliną. 

12. Koń musi mieć czysto, suche nie wilgotne powietrze, trzeba pilnować kiedy jaka roślina pyli, wszystko co może pylić trzeba zwilżyć wodą (daje to ciężar i alergeny nie latają w powietrzu dostając się do płuc- logiczne). Ruch, długie wypasanie, brak koni stojących na słomie czy trocinach w jednym budynku. Nie doprowadzanie do spadku odporności. 

13. Jazda czy lonżowanie "z głową do dołu" ułatwi to spływanie wycieliny.

14. Jeśli powietrze jest słabe i robi się duszno latem - w boksie montujemy wentylator, polewamy korytarz wodą z konewki


Co polecam kupić dla koni z RAO?

1. Koński nebulizator (ułatwi podawanie leków lub nebulizowanie solą fozjologiczną, jest to łatwiejsze niż inhalowanie z wiadra i skuteczniejsze). Polecam tylko i wyłącznie flexineb. 

2. W apteczce musicie mieć sól fizjologiczną, zapas acc 600 (najlepiej minimum 7 opakowań), steryd (deksametazon) igły i strzykawki na zapas, olejek olbas oil/ eukaliptusowy.

3. Podawanie witamin, zielona lizawka z horslyxa, podawanie ziół do paszy z greenhorsa, mucolyt, ewentualnie jodowego przy poleceniu przez weta, warto mieć  dodatek do paszy oder horse bronchi (działa fajnie łagodząco)

4. Z pasz bardzo polecam musli krauter z Hippolytu (tylko musli, nie granulat)

6. Polecam zbierać i zawieszać świeże gałązki sosny w boksie żeby koń sobie skubał.